19.08 Czeski spektakl w Teatrze 3.5 w Dzierzgoniu

Zapraszamy na spektakl „Slepice není pták, Ukrajina není cizina” (Kura nie ptak, Ukraina nie zagranica) –Teatru „Teď, nádech a leť“ (Praga, Czechy).

Termin: 19.08.2016, godz. 19.00
Miejsce: Teatr 3.5
Bilety: 20 zł

Spektakl powstał w wyniku badań terenowych prowadzonych na Ukrainie podczas trwających działań wojennych.

Reżyseria: David Zelinka
Tłumaczenia z jędzyka ukraińskiego: Eliza Paś
Opracowanie muzyczne: Eliza Paś, Zane Perkone
Na Ukrainę za piesniami i historiami jeździli: Eliza Paś, David Zelinka
Występują: Eliza Paś, Zane Perkone, Veronika Slámová, Radim Klásek, David Zelinka,
Czas trwania spektaklu 70 minut

O spektaklu:
„Slepice není pták, Ukrajina není cizina (Kura nie ptak, Ukraina nie zagranica)” to portret życia marnowanego wojną i o woli do przetrwania.
Mozaika zlożona ze szczątków losów tych, którzy choć nie weszli do kontaktu z wojną wprost, to ta jednak wpływa na ich życie, i tych, którzy w niej na tej czy owej stronie, dobrowolnie albo niedobrowolnie, uczestniczą.
Rzeczywistość zlożona z sprzeczności i niedorzeczności, których nie da się sądzić, ale wobec których nie da się pozostać obojetnym. Są blisko…
Ciekawszą rzeczą niż dowodzić lub przeczyć opiniom jest badać, jak się formowały.
W kontekscie środowiska i propagandy, której udało się wejść do życia, sa pogłądy (prawie) każdego człowieka zrozumiałe, a poznanie motywacji może prowadzić do porozumienia.

Praca nad spektaklem zaczęla się wyprawą na południową i wschodną Ukrainę. Pieśnią i historią z nami dzielili się: czlonkowie etnicznych i religijnych mniejszości w Besarabji (Gagauzowie, Mołdawanie, staroobrzędowcy), pani Ljuba z miastecyka Wilkowo, młoda kobieta Ira z Tatarbunari, woluntariusze z Czerwonego Krzyża Mariupol i anonimowi uchodżcy z wojennej zony, siostry Zoja i Katia z wioski Respublika w Donbasie, śpiewaczki z donbaskiej grupy Divina, członkowie grup z Teatr Pereselenca w Kijewie – uchodżcy z wojny, pani Svitlana i pan Serhij – członkowie grupy Derevo i uczestnicy Majdanu, oraz anonimowi mieszkancy Odessy, Mariupolu, wiosek i miasteczek Besarabie.
Kolejnymi żródłami historji, scen i obrazów są reportaże ukraińskich i polskich dziennikarzy, którzy dzięki znajomości środowiska i odwadze mogli wejść głęboko w istotę konfliku i ludzkich losów.

Przedstawienie otrzymało wsparcie finansowe organizacji „NADACE ŽIVOT UMĚLCE“
Organizatorem występu teatru na Powiślu jest Wytwórnia Kultury BO-TAK oraz Teatr 3.5

Dodaj komentarz