18.04 Szpilki – teatralizowany koncert Marii Miro, Marii Ka i Marii Graczyk

Plama GAK zaprasza na teatralizowany koncert – podróż przez wybrane punkty życia i twórczości Zuzanny Ginczanki.

Termin: 18.04.2016 r., godz. 19.00
Miejsce: Plama GAK
Bilety: 10 zł

FB

Szpilki. Pytanie o „kobiecość”.
Zawoalowana tajemnica żeńskiego czynnika przywdziewana w coraz to nowe znaczenia i formy. Ewoluująca, zmieniająca zewnętrzne kształty, przebierana, podporządkowywana kontekstom.

Natura, bunt, niezależność, wołanie o miłość.
„Szpilki” to również tytuł czasopisma, z którym w 1936 r. rozpoczęła współpracę, 19-letnia wówczas, Zuzanna Ginczanka. Ta poetka żydowskiego pochodzenia zostawiła po sobie pokaźny zbiór wierszy inspirowanych tym, co stanowiło na danym etapie naturalny kontekst jej życia.

Trio Maja Miro | Maria Ka + Maria Graczyk interpretuje wiersze poetki kilkadziesiąt lat po ich powstaniu, nadając im nowe konteksty, muzyczne znaczenia i sens osadzony we współczesnym kobiecym doświadczeniu.

Koncert złożony jest z trzech części, stanowiących symboliczne odniesienie do trzech okresów życia Zuzanny – spójnego z rytmem natury czasu spędzonego w wołyńskim Równem, pobytu i obecności na męskich salonach literackich Warszawy oraz, schyłkowego, wojennego okresu spędzonego w Krakowie. W trakcie koncertu można usłyszeć fragmenty poezji Ginczanki śpiewane i mówione w j. polskim i, przetłumaczone specjalnie na tę okoliczność, wiersze poetki w j. jidysz. Ich kontekst stanowi muzyka – wolna, nieskrępowana, momentami szamańska, niekiedy punkowa, czasami bardziej klasyczna, innym razem eksperymentalna. Płynąca, fluktuująca, drgająca żywotnością i kobiecą energią. Dokładnie tak samo – naprzemiennie, mocno i delikatnie – jak życie zastrzelonej przez Niemców w krakowskim więzieniu
27 – letniej Zuzanny.

Skład:
Maria Ka – Kawska: śpiew, recytacja, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, looper, ruch
Maja Miro – Wiśniewska: flet barokowy i współczesny, futujara, elektronika, głos
Maria Graczyk: bębny – djembe, dunumba, sangban, kenkeni, djabare, misy tybetańskie, dzwonki koshi, głos
Scenariusz i koncept:
Maria Ka – Kawska

Opracowanie muzyczne:
Maja Miro | Maria Ka + Maria Graczyk
Scenografia:
Anna Molga

Konsultacja reżyserska:
Marek Brand

Rezerwacje: 58 557 42 47 lub marek.brand@plama.art.pl

Dodaj komentarz