16.10 Spektakl „It’s OK!” Canan Yücel Pekiçten w Żaku

Zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest na 8. Gdańskim Festiwalu Tańca znowu pojawi się w Gdańsku.

Termin: 16.10.2016, godz. 19.00
Miejsce: Klub Żak
Bilety: 3-20 zł

Choreografia i wykonanie:Canan Yücel Pekiçten
Reżyseria świateł: Ayşe Sedef Ayter
Muzyka: Sırma Öztaş

„It’s OK!” miało premierę na 19. Festiwalu Teatrów Tańca w Stambule. W sezonie 2014/2015 było wystawiane w Stambule, a ostatnio – w Arts Printing House w Wilnie.

Canan Yücel Pekiçten zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest na 8. Gdańskim Festiwalu Tańca 16 października pokaże w Żaku swój spektakl z 2014 roku.

O jej zwycięskiej prezentacji na GFT Weronika Łucyk z TaniecPolska.pl pisała: „Jury zdecydowało się nagrodzić autorskie choreografie i ich wykonawczynie. Jako uzasadnienie najczęściej pojawiało się odważne i umiejętne zaproszenie widza do swojego wewnętrznego świata. I nagroda przypadła Canan Yücel Pekiçten z Turcji.Dwarf odwołuje się do romantycznych motywów – nieszczęśliwej miłości, zbrodni i elementów fantastycznych. Choreografia została ułożona do pieśni Franza Schuberta ze słowami Matthäusa Kasimira von Collina pod tym samym tytułem (Der Zwerg tłumaczony jest na polski jako Karzeł).”

Canan Yücel Pekiçten w 2007 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Marmara i została przyjęta do programu tanecznego Politechniki İstanbul Yıldız oraz na Uniwersytet Sztuk Pięknych Mimar Sinan. Gdy kontynuowała naukę tańca na Politechnice İstanbul Yıldız, wzięła udział w warsztatach tanecznych w Brukseli i Budapeszcie w ramach grantu fundacji Jardin d’Europe. Rok po zakończeniu edukacji tanecznej na Folkwang Universitat der Künste (2010) z wyróżnieniem ukończyła program taneczny Politechniki İstanbul Yıldız. Canan Yücel Pekiçten uzyskała stopień magistra na Uniwersytecie Sztuk Pięknych Mimar Sinan. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na tej samej uczelni.
Artystka tańczyła w kilku przedstawieniach zarówno tureckich, jak i zagranicznych choreografów, a także uczestniczyła w festiwalach, np. 8. Gdańskim Festiwalu Tańca, Festiwalu Teatrów Tańca w Stambule (19. i 20. edycja), wileńskiej Shock Academy, Wiosennym Festiwalu Tańca w Utrechcie (Holandia), Off Europa Festival (Niemcy), Berlin Ballhaus Naunynstrasse Theatre, budapesztańskim festiwalu Kontakt i 22. festiwalu Grad Theatre City Budva (Czarnogóra).

Poza pracą z tureckimi i zagranicznymi choreografami Canan Yücel Pekiçten od 2009 roku brała udział w projektach video multidyscyplinarnej artystki İnci Eviner jako kreatywna tancerka i performerka. Projekty, m.in. “National Fitness”, “Nursing Modern Fall”, “Broken Manifestos”, “Parliament”, “Nouveau Citoyen”, “Fluxes of Girls on Europe” i “Harem”, są prezentowane w międzynarodowych instrukcjach, np. Muzeum Sztuki Współczesnej i Galerii Nev w Stambule, Espace Chatelain w Brukseli, Muzeum Sztuki w Turku, Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville w Paryżu, Galerii Whitechapel w Londynie oraz MAC/VAL w Vitry-sur-Seine.

Od 2012 roku Canan Yücel Pekiçten pracuje nad własnymi choreografiami. Na Wiosennym Festiwalu Tańca w Utrechcie zaprezentowała sztukę “My Motto”. Na tym samym festiwalu wystąpiła także jako tancerka w “Slyphides” autorstwa Cecilii Bengolei i François Chaignauda. Jej sztuka pt. “It’s OK!” miała premierę podczas 19. Festiwalu Teatrów Tańca w Stambule i była prezentowana w Wilnie. “Der Zwerg/The Dwarf”, najnowsza choreografia artystki, została zaprezentowana na 8. Gdańskim Festiwalu Tańca, gdzie jury konkursu Solo Dance Contest przyznało jej nagrodę główną.

Dodaj komentarz