12.07 „Cafe EURØPA” Ondadurto Teatro na rozpoczęcie festiwalu FETA

Termin: 12.07.2018, godz. 22.00
Miejsce: boisko, ul. Jałmużnicza

Ondadurto Teatro, Włochy
CAFE EURØPA

Kawiarnia CAFE EURØPA znajduje się niedaleko morza, otaczają ją góry. Można z niej podziwiać postrzępione wybrzeże i czuć z oddali zapach słonej wody znajdującej się poniżej. Goście, którzy na co dzień odwiedzają kawiarnię to dobrzy i uczciwi ludzie. Naprawdę „kochają się” wzajemnie i „szanują”. Pewnego dnia, gdy przyjeżdża nowa osoba, codzienny rytm zostaje zaburzony. „Obca” na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od reszty. Oferuje się społeczności, a ludzie odpowiadają, przekazując jej najcenniejszy dar – przyjaźń.

Do miejscowości przyjeżdża jednak obcy mężczyzna. Szuka on tej młodej kobiety i oferuje nagrodę temu, kto udzieli mu na jej temat informacji. I co teraz będzie? Zostaje ujawnione to, co kryje się pod maską nędznej egzystencji. Zaczynają wychodzić na powierzchnię wszystkie najskrytsze lęki mieszkańców: lęk przed miłością, wystawieniem na próbę, innością, przed tym co nieznane. Przedstawienie luźno nawiązuje do filmu „Dogville” Larsa von Triera oraz sztuki teatralnej „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta.

Jest to alegoria współczesnego społeczeństwa, misterna gra między rzeczywistością, a poezją, światem marzeń, a okrucieństwem codzienności. Nie stroniąc od paradoksu i prowokacji, ilustruje rozważania na temat ludzkiego zepsucia, manipulowania zgodą oraz kwestii związanych z moralnością i przemocą. Spektakl zorganizowany przy wsparciu Ministero dei beni e delle attività culturali e del turismo (MiBACT) i Società Italiana degli Autori ed Editori (SIAE) w ramach programu „SILLUMINA”.