16.09 Otwarcie Sceny Teatralnej Oliwskiego Ratusza Kultury

Spektaklem „Śmieszny staruszek” w wykonaniu Krzysztofa Gordona zapoczątkowana zostanie działalność Sceny Teatralnej Oliwskiego Ratusza Kultury, nowo otwartego miejsca kultury w Gdańsku Oliwie.

Gospodarzem miejsca przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 jest Fundacja Wspólnota Gdańska, odpowiedzialna za przystosowanie kamienicy do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym muzycznej, teatralnej, wystawienniczej, literackiej, edukacyjnej oraz integracyjnej. Ponadto w Oliwskim Ratuszu Kultury będą działać restauracja i hostel. Fundacja w zamian za sfinansowanie remontu podpisała z miastem umowę na użytkowanie tego miejsca przez kolejnych 50 lat.

Scena Teatralna ma stać się repertuarowym, unikatowym miejscem w Gdańsku goszczącym spektakle małoobsadowe. Wyróżnikiem będzie przede wszystkim jakość i siła oddziaływania propozycji scenicznych, które zostały zauważone na festiwalach i przez krytyków oraz widownię. Scena będzie otwarta na propozycje z regionu i całego kraju, będzie łączyć i wspierać wydarzenia lokalne i regionalne. Atrybutem miejsca będą rozmowy z realizatorami oraz warsztaty, w tym także improwizacje. Sobotnie wieczory są zarezerwowane dla widza dorosłego, niedziela dla rodziców z dziećmi. Opiekę merytoryczną nad Sceną Teatralną sprawuje Fundacja Pomysłodalnia.

Jeszcze we wrześniu na Scenie Teatralnej ORK będzie można zobaczyć mistrzowskie wykonania  prezentowane przez Krzysztofa Gordona, aktora Teatru Wybrzeże, wielokrotnie nagradzanego w kraju i na świecie monodramistę Mateusza Nowaka czy Dominika Nowaka, dyrektora Nowego Teatru w Słupsku. Widzowie dorośli w kolejnych miesiącach obejrzą m.in. spektakle w wykonaniu Wiolety Komar, Magdaleny Płanety, Anny Iwasiuty-Dudek, Agnieszki Skawińskiej, Wojciecha Jaworskiego, Mateusza Deskiewicza czy Chojnickiego Studia Rapsodycznego. W listopadzie odbędzie się premiera monodramu muzycznego „Baczyński. Apokalipsa” w wykonaniu aktorki Teatru Miniatura, Edyty Janusz-Ehrlich. Dzieci spotkają się w niedzielne południa m.in. z Teatrem Barnaby, Fundacją Silva Rerum czy Teatrem Gdynia Główna.

Wszystko na temat Oliwskiego Ratusza Kultury na stronie: https://www.ratuszkultury.pl/

 

Krzysztof Gordon
„Śmieszny staruszek”
Tekst – Tadeusz Różewicz
Występuje – Krzysztof Gordon
Scenariusz i reżyseria – Krzysztof Gordon
Czas trwania – 60 min
Premiera: 26 października 2015

Termin: 16.09.2017, godz. 19.00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, Opata Jacka Rybińskiego 25
Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu spektaklu
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorem.

Finezyjny tekst z 1963 r. o niejednoznacznej wymowie, w którym można dopatrywać się pastiszu amerykańskich filmów sądowych. „Śmieszny staruszek” w adaptacji i wykonaniu Krzysztofa Gordona to monodram, w którym mężczyzna staje przed sądem z powodu bliżej nieokreślonych zarzutów. Składa zeznania ze swojego przepełnionego pustką i samotnością życia. Pozornie zabawne historyjki opowiadają o braku kontaktu z drugim człowiekiem.

Śmiesznego staruszka Tadeusz Różewicz napisał w 1963 roku. Wprost niewiarygodne , jak bardzo aktualny to tekst. Krzysztof Gordon – aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku – nie jest młodzieniaszkiem, ale na pewno nie jest też staruszkiem. Różewiczowski bohater w jego interpretacji jest jednak niezwykle wiarygodny i widzowie mogą wpaść w pułapkę, przed którą ostrzegał sam Różewicz: ani jego, ani aktora wcielającego się w tę postać nie należy utożsamiać ze śmiesznym staruszkiem. Z tą zabawną, a jednocześnie przejmująco smutną postacią, wzbudzającą głębokie współczucie. Odziany w garnitur staruszek staje przed sądem, by uczestniczyć w jakiejś absurdalnej rozprawie. Nie do końca wiemy, o co został oskarżony, ale w efekcie tego oskarżenia spowiada się z całego życia. Pod płaszczykiem wywołujących uśmiech historyjek kryje się opowieść o ludzkiej samotności, o braku kontaktu z drugim człowiekiem, który zastępujemy sobie marnymi substytutami (w przypadku bohatera są to lale). Zachowanie staruszka bywa śmieszne, a czasem bulwersujące tylko z pozoru. On robił to, co wszyscy ludzie – szukał relacji z innymi. Robił to po prostu na swój sposób.

Karolina Przystupa, Teatralia

 

Krzysztof Gordon
Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, reżyser. W 1968 roku ukończył PWST w Warszawie.19 października zadebiutował w roli Laertesa w Hamlecie W. Szekspira w reż. Kazimierza Brauna na scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. W latach 1968-1970 występował na deskach lubelskiego Teatru im. J. Osterwy. Od 1970 jest aktorem Teatru Wybrzeże  Gdańsku. W latach 1980-1982 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Od roku 1985 występuje gościnnie w przedstawieniach Teatru Prezentacje w Warszawie reżyserowanych przez R. Szejda.

W teatrze jednego aktora zadebiutował jako aktor w monodramie R. Topora „Don Juan albo ja i ja” w reżyserii Jerzego Krysiaka /1999/.W Teatrze Wybrzeże wystąpił w stand-up comedy „Szeks Show presents: Yorick, czyli wyznanie błazna” reż.Monika Strzępka, spektakl wg scenariusza A. Żurowskiego/2005 rok/. Inne monodramy:  „Fal/Staff” scenariusz A. Żurowski, reżyseria Stanisław Miedziewski (Grand Prix 41 WROSTJA Wrocław 2007), „Śmieszny staruszek”, scenariusz  T. Różewicz, reż.K.Gordon (2015 Nagroda  Prezydenta Miasta Wrocławia, Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu 49 WROSTJA 2015). Laureat wielu nagród, m.in. Złotego Krzyża Zasługi/1996/,Pomorskiej Nagrody Artystycznej/1998/Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Pomorskiego/2000/,laureat Srebrnego Medalu Gloria Artis przyznanego przez Ministra Kultury w 2009 roku i Złotego Medalu Gloria Artis przyznanego przez Ministra Kultury w 2017 roku.

 

Dodaj komentarz