14.12-15.03 Nabór do projektu Trójmiejska Korporacja Tańca 2016 – Gdański Festiwal Tańca

Klub Żak w Gdańsku ogłasza nabór do projektu Gdańskiego Festiwalu Tańca – Trójmiejska Korporacja Tańca 2016.

Regulaminy i formularze zgłoszeniowe

Regulamin i karta zgłoszenia

FB

Celem projektu Trójmiejska Korporacja Tańca jest wspieranie trójmiejskiego środowiska tancerzy i promocja tańca współczesnego poprzez udostępnienie wybranym projektom przestrzeni do prób, środków na realizację nowego spektaklu oraz zapewnienie opieki coach’a i choreografa – Pavla Zuštiaka.
Premiery spektakli odbędą się w ramach programu głównego Gdańskiego Festiwalu Tańca 2016. Termin składania aplikacji mija 15.03.2016 r. o g.16.00.

To właśnie z inicjatywy i dzięki wspólnemu wysiłkowi trójmiejskich tancerzy i Klubu Żak w 2002 roku odbył się po raz pierwszy Festiwal zwany wówczas Trójmiejską Korporacją Tańca. Była to prezentacja działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów, która z czasem stawała się coraz bardziej otwarta i międzynarodowa. Dzisiaj świat trójmiejskiego tańca wygląda inaczej, niż kilkanaście lat temu, ale ciągle jest to jedno z najaktywniejszych środowisk tanecznych w Polsce. Podsumowując premiery Trójmiejskiej Korporacji Tańca 2015 Mirosław Baran pisał: „Choć poziom premierowych prezentacji był – delikatnie ujmując – bardzo różny, łączył je fakt, że przygotowali je artyści ukształtowani, wyraziści, z jasnym pomysłem na siebie i taniec. Jeszcze parę lat temu narzekano na brak nowych nazwisk, nowych trójmiejskich indywidualności tanecznych. Dziś już widać, że formacją skupiającą lokalne talenty, otwartą na ciekawe inicjatywy”

Pavel Zuštiak
Reżyser, choreograf, performer i kompozytor tworzący w Nowym Jorku. Urodzony w byłej Czechosłowacji ukończył School for New Dance Development in Amsterdam. Znany ze swoich niezwykle kreatywnych interdyscyplinarnych produkcji w ramach Palissimo Company, którą założył i prowadzi od 2004 roku. Jego praca skupia się na ludziach i ich człowieczeństwie, łączy abstrakcyjne aspekty tańca z nielinearnymi cechami „teatru obrazów” i mise-en-scèn. Tworzy multidyscyplinarne spektakle bogate w sugestywną metaforykę i przeszywający wydźwięk emocjonalny.
Laureat Nagrody Księżnej Grace za rok 2014, 2009 oraz 2007. Otrzymał również nagrodę LMCC President’s Award za doskonałość w twórczości artystycznej w roku 2013, nagrodę NEFA/NDP (2012) oraz stypendium naukowe Gughenheima (2010). Jego pięciogodzinna trylogia, zainspirowana powieścią Jerzego Kosińskiego, otrzymał w 2013 roku nominację do nagrody Bessie w kategorii Wybitne dzieło.
Odbył rezydencje w Vermont Performance Lab, Maggie Allesee National Choreographic Center, Movement Research, Baryshnikov Arts Center, Abrons Arts, LMCC oraz w Instytucie Grotowskiego i w Stanicy na Słowacji.

ww

 

Dodaj komentarz