11.08 MoNoTEATR: Iwan Karamazow zwraca bilet (v2) w TwO

Termin: 11.08.2018, godz. 19.00
Miejsce: Teatr w Oknie
Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (od 28.07 – monoteatr@ftg.pl lub tel. 58 322-04-14
Po spektaklu spotkanie z Michałem Studzińskim i Stanisławem Miedziewskim.

Spektakl na motywach „Braci Karamazow” i „Biesów” Fiodora Dostojewskiego
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Wykonanie: Michał Studziński

Rozpustny ojciec, czterech braci o różnych charakterach, kobiety, pieniądze i spór – ta wybuchowa mieszanka tworzy fabularną warstwę „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego oraz monodramu „Iwan Karamazow zwraca bilet”. Jest ona jednak tylko pretekstem do poruszenia nieprzyziemnych tematów. Przewrotny dyskurs toczony od początku przedstawienia przez wyłaniające się z oparów pamięci narratora postaci, nie daje jednak widzom odpowiedzi na stawiane pytania. Kiedy już mogłoby się wydawać, że rozwiązanie problemu zostało odnalezione, kolejny ostry zwrot akcji zmusza publiczność do zrewidowania swoich, nawet tych ugruntowanych, poglądów.
Iwan Karamazow poddaje w wątpliwość kategorie metafizyczne takie jak cnota, dobro, zło, miłość bliźniego oraz ich pochodzenie. Obnaża manicheistyczną naturę Stwórcy i jego dzieła. Nie jest to jednak równoznaczne z odrzuceniem Boga. Sprzeciw bohatera wobec sposobu w jaki urządzony został świat, jest dużo bardziej wyrafinowany i przemyślany niż prosty ateizm. Konsekwentnie i bezlitośnie podważa on boski plan, sens stworzenia, a nawet kompetencje Boga. Służą mu do tego opowieści o osobach, których działania zawężają znaczenie słowa „nieludzki”, bowiem to, co już raz przez człowieka zostało uczynione, jest ludzkie.
Jedno jest pewne, w XXI wieku egzystencjalne dylematy Dostojewskiego nie tracą na aktualności, a kolejne pokolenia wciąż mogą przejrzeć się w jego prozie jak w zwierciadle; nie krzywym, wręcz przeciwnie – krystalicznie, bezlitośnie czystym…

Nagroda za najlepszą rolę męską na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kameralnych Spektakli na podstawie F. M. Dostojewskiego w Starej Russie i Nowogrodzie Wielkim w Rosji.

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu „MONOTEATR: MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.

MONOTEATR
Jest to zainicjowany w 2016 roku w Teatrze w Oknie cykl spotkań eksplorujący unikalną formę teatru jednego aktora. Jest okazją do bliższego spotkania szerokiego kręgu odbiorców z tą najprostszą, a zarazem najtrudniejszą z form teatralnych. Prezentacje różnorodnych spektakli tego gatunku wieńczą spotkania z artystami, dyskusje z udziałem publiczności, a także debaty z udziałem ekspertów. Kuratorem cyklu jest Wiesław Geras.

MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO
Osobowość. Wizjoner. Mistrz. Detalista. „Żywa legenda”… W znacznej mierze dzięki niemu Słupsk jest określany stolicą monodramów. Stworzył dziesiątki spektakli w poetyce teatru jednego aktora, a regularność z jaką zdobywają one nagrody na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach, wprawia w pełne szacunku zdziwienie. Energiczny i żywiołowy, często wydaje się młodszy od swoich aktorów. Stanisław Miedziewski obchodził w 2017 roku jubileusz 40-lecia pracy reżyserskiej i to jemu zadedykowaliśmy przegląd „Mikrokosmos Miedziewskiego” w ramach cyklu MONOTEATR.

MICHAŁ STUDZIŃSKI
Ze słupskim Teatrem Rondo związany od dziesięciolecia. Członek niezawodowego ruchu teatralnego i recytatorskiego. Występował w spektaklach Marcina Bortkiewicza i Stanisława Miedziewskiego oraz widowiskach plenerowych Katarzyny Sygitowicz-Sierosławskiej. Zdobywca nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych i recytatorskich, z których najważniejsze to III Nagroda XVIII oraz II Nagroda i Nagroda Publiczności XIX Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie” w Szczecinie, nagrody na kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy Pod Strzechy” w Słupsku, czy Nagroda za Najlepszą Rolę Męską w monodramie „Iwan Karamazow zwraca bilet” na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kameralnych Spektakli na podstawie F. M. Dostojewskiego w Nowogrodzie Wielkim i Starej Russie w Rosji. Od lat współtworzy biuro organizacyjne kolejnych Finałów Turnieju Teatrów Jednego Aktora Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam Na Scenie” w Słupsku. Jest aktywnym członkiem Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej od początku jego istnienia. Pasjonat literatury, szczudlarz. W 2016 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie broniąc pracę magisterską pod tytułem „Prowokacja artystyczna a przestępstwo”.

STANISŁAW OTTO MIEDZIEWSKI
Polski reżyser teatralny i filmowy, absolwent reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Odbył staż w Teatrze B. Brechta w Berliner Ensamble, przez kilka sezonów pracował w Teatrze Miejskim w Toruniu. Od 1976 roku współtworzy – aktywowany w Słupsku przez Antoniego Franczaka (1972) – Teatr „Rondo”, współpracując ze Słupskim Ośrodkiem Kultury. Jego przedstawienia były wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach teatralnych (m.in. Nowy York, Wrocław, Edynburg, Moskwa, Praga, Lublin, Parchowo). Prowadził warsztaty teatralne w Art Centro w Cambridge, Francji, Rosji i Danii. Został wyróżniony nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego i nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W 2016 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej, a w 2017 roku jubileusz 40-lecia pracy reżyserskiej.