1, 10.12 Teatr na nowe czasy w Sopocie

Fundacja Pomysłodalnia zaprasza na dwa premierowe spektakle pokazywane w ramach tegorocznej odsłony „Teatru na nowe czasy”. Na scenach w Sopocie zaprezentują się Latający Cyrk Idei oraz Sopocki Teatr Tańca.

Oficjalna strona Teatru na nowe czasy

Ostatnia wieczerza

Termin: 1.12.2016, godz. 19.00
Miejsce: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Bilety: 25 zł (do nabycia przed spektaklem), rezerwacja: pomyslodalnia@gmail.com, tel. 608-661-616 lub 782-976-318

Latający Cyrk Idei w składzie:
Koncept, scenariusz i reżyseria: Piotr Wyszomirski
Choreografia: Agafia Wieliczko
Wizualia: Łukasz „Rat” Czerwiński
Performance: Monika Wińczyk
Muzyka: Krzysztof Burnatowski
Projekt plakatu: Jacek Staniszewski.
Występują: Magdalena Bochan-Jachimek, Domela Grenda, Agafia Wieliczko, Monika Wińczyk z zespołem, Marek Kurkiewicz
Muzyka i słowa do piosencki „Greed”: Adrian „Klama” Klimkiewicz, wykonanie: Marion Jamickson; słowa, muzyka i wykonanie piosenki „Plecak”: Marek Kurkiewicz
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia
Czas trwania: do ostatniego widza
Prapremiera: 20.11.2016 r. w Teatrze Ośmego Dnia (dofinansowanie w ramach Konkursu Off: Premiery/Prezentacje 2016)
Premiera sopocka: dofinansowanie z Urzędu Miasta Sopotu

„Ostatnia wieczerza” to projekt, na który składają się: spektakl teatralny, pakiet edukacyjny z oprawą kontekstową i zadanie społeczne.

Myślisz globalnie, umierasz lokalnie

Spojrzenie na współczesną cywilizację pozbawione hipokryzji, oparte na faktach, wzmocnione przez nieoczywiste połączenia i zaskakujące rozwiązania sceniczne. Spektakl kontestujący stereotypowe wyobrażenia na temat przedstawienia teatralnego, roli widza i relacji między aktywizmem a sztuką. „Ostatnia wieczerza” to zachęta do dyskusji i działania, tęsknota za wspólnotą, poszukiwanie kodu porozumienia.

Activism is more than art. Sometimes it’s equal

To także impuls społeczny, aktywizujący szeroko rozumiane środowisko offowe. Na tę okoliczność została powołana do życia formacja Latający Cyrk Idei, do której zapraszani są aktorzy i tancerze niepublicznych teatrów, performerzy i aktywiści.

Buntuję się, więc jesteśmy
A.Camus

Przyglądamy się i oceniamy nowy porządek świata, rozciągniętego między kulturą przyjemności i nabywczą zachłannością eliminującą jakikolwiek poziom społecznego niezadowolenia i wspólnoty. Bunt przestał być akcją a stał się wyłącznie polem do dyskusji. Zamienniki buntu dostępne są w sklepach. Namaszcza się sytość kosztem głodnych i ucieka od wielkich idei na rzecz wygodnego relatywizmu.

Projekt fundacji „Ostatnia wieczerza” zdobył uznanie jury Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu i zakwalifikował się do grona zwycięzców Konkursu Off: Premiery/Prezentacje 2016.

15227887_1651357728495927_1870586602_n

 

Przedmiot nieocenionej wartości

Termin: 10.12.2016, godz. 19.00 (po spektaklu rozmowa z artystami)
Miejsce: Teatr na Plaży
Bilety: 20-30 zł
Premiera:  9.12.2016

Scenariusz, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i kreacja postaci: Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Kamila Maik, Maciej Sheva Mołdoch
Kostiumy: Adam Królikowski
Scenografia: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacje, plakat: Katarzyna Teresa Turowska

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty wywiadu z tancerzem Opery Bałtyckiej, pedagogiem i choreografem Marcelim Żędzianowskim (17.07.1932 – 11.06.2014), zarejestrowane w marcu 2014 roku.

Pojęcie innowacji pochodzi z języka łacińskiego; innovare czyli „tworzenie czegoś nowego”. Najczęściej przytaczana definicja innowacji podkreśla, iż „innowacja jest procesem polegającym na przekształceniu istniejących możliwości w nowe idee i wprowadzenie ich do praktycznego zastosowania” (E.Okoń-Horodyńska, wykład 1, s. 9).

W spektaklu odnosić się będziemy do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania będzie CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji.

 

Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
Partnerzy: Sopocki Teatr Tańca, Teatr na Plaży, Urząd Miasta Sopotu

Dodaj komentarz