Sezon 2019/2020 w Operze Bałtyckiej

Dyrekcja Opery Bałtyckiej przedstawiła plany repertuarowe na nowy sezon.

28 września – rozpoczęcie sezonu i Gala Moniuszkowska

Rok 2019 to czas wielkiego świętowania dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej i pieśni. Premierą w dniu urodzin kompozytora rozpoczęliśmy nasze gdańskie obchody tej rocznicy, a kontynuujemy je poprzez organizację koncertu z najpiękniejszymi fragmentami twórczości Moniuszki. Koncert ten zainauguruje kolejny sezon artystyczny 2019/2020.

Instytut Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku organizują Międzynarodowy Muzykologiczny Kongres Moniuszkowski „Stanisław Moniuszko w kulturze polskiej i światowej. Nowe perspektywy i interpretacje”, w którego organizację włącza się także Opera Bałtycka.

Kierownictwo muzyczne: José Maria Florencio

11 października – „Olga”, Jorge Antunes

Historia silnej i pełnej pasji kobiety, która poddała się ułudzie pięknych idei. Olga Benario, działaczka komunistyczna żydowskiego pochodzenia, całe swoje życie poświęciła walce o to, co w wierzyła – wolność jednostki. Aresztowana i zgładzona przez nazistów stała się jednym z symboli rewolucji.

W oparciu o jej burzliwe i pełne zaangażowania życie Jorge Antunes stworzył operę do libretta Gersona Vale.

Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski

Kierownictwo muzyczne: José Maria Florencio

29 i 31 grudnia – koncert sylwestrowy

Przejście starego roku w nowy to czas pełen magii – nieco refleksyjny, ale przede wszystkim pełen zabawy. Zapraszamy do Opery Bałtyckiej, aby wspólnie świętować tę najniezwyklejszą noc w roku. Wieczór uświetni koncert wykonany na nieco magicznym i rzadko spotykanym instrumencie – thereminie. Towarzyszyć mu będzie orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

31 stycznia 2020 – „Don Bucefalo”, Antonio Cagnoni

Humorystyczna i pełna energii opowieść o perypetiach kompozytora Don Bucefalo. Wątki miłosne przeplatają się z łotrzykowskimi, a barwność charakterów postaci sprawia, że opera nabiera coraz szybszego tempa, by wreszcie doprowadzić do szczęśliwego finału. Cagnoni, czerpiąc miejscami z dokonań poprzedników, tworzy niezwykle barwną i piękną muzycznie historię, która bawi, wzrusza i szalenie wciąga.

28 lutego 2020 – premiera baletowa

Tytuł w przygotowaniu

29 maja 2020 – „Wehikuł czasu”, Francesco Bottigliero – OPERA DLA DZIECI

Czy w operze może występować fizyka? Czy da się podróżować w czasie? No i czy karaluch może być postacią operową? Piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Przekonamy się w operze!

13 czerwca 2020 – „Czyż in memoriam”

Zwany „polskim Bernsteinem” Czyż był dyrygentem, pedagogiem, kompozytorem, ale przede wszystkim wielkim propagatorem muzyki. Dzięki jego staraniom do polskich sal koncertowych sprowadzone zostały dzieła Honeggera, Strawińskiego czy Debussyego. Kontynuując zaczętą przez niego pracę również my wystawiamy dzieła tych uznanych przez Czyża kompozytorów na deskach Opery Bałtyckiej.

POZOSTAŁE

Oprócz tego w repertuarze „Giselle” i „Cyrulik”, a także „Thais”, „Kandyd” i „Wieczór latynoamerykański”. Z Moniuszki zostaje „Hrabina” (choć dopiero w 2020) i „Straszny dwór”.

Na deski opery wraca też „Madame Curie” Elżbiety Sikory.

Z działań towarzyszących z pewnością zostaje Opera?Si!, Opera Chat, Opera na start, premiera studencka, a także cykliczne zajęcia Tanecznej paczki i Operowego Chóru Dziecięcego. Zostają również warsztaty dla grup szkolnych i Opera od kulis.

Nowością i jednym z najważniejszych projektów będzie przygotowywanie opery dla dzieci. Osobną kwestią jest premiera Wehikułu czasu (dorośli grają dla dzieci), a osobną przygotowywanie dziecięcej premiery dla dzieci. Od września trwać będą prace nad tym, będziemy pracować z konkretnymi grupami, aby pod koniec sezonu (czerwiec 2020) pokazać na scenie efekty warsztatów, a na jesieni 2020 – zrobić dziecięcą premierą operową.

Ostatnią rzeczą jest kwestia 70-lecia Opery – uroczyste obchody przewidujemy dopiero na kolejny sezon, 2020/2021.