Nagrody XVIII Festiwalu „Dwa Teatry”

Gala finałowa festiwalu odbyła się w hotelu Sheraton w Sopocie. O nagrody główne walczyło 25 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 27 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Grand Prix
słuchowisko „Ordonka” Programu II Polskiego Radia w reżyserii Dariusza Błaszczyka
spektakl „Inspekcja” Teatru TVP w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza

Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Jan Englert za spektakl „Spiskowcy”. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska „Idę, tylko zimno mi w stopy” uhonorowano Tomasza Mana, który jest także autorem tego słuchowiska.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Anna Seniuk występująca w „Długim życiu”, w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadły ex aequo Marii Pakulnis za rolę Victorii w spektaklu „Victoria”, (reż. Ewa Pytka) oraz Agnieszce Warchulskiej za rolę Gerdy w spektaklu „Alibi” (reż. Łukasz Wylężałek).

Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Jerzy Trela, który wystąpił w „Sercu ciemności”, „Samotniku w teatrze” oraz „Weselu”.

Nagroda aktorska za rolę męską w spektaklu TV przypadła Mariuszowi Bonaszewskiemu za rolę Józefa Piłsudskiego w przedstawieniu „Marszałek” (reż. Krzysztof Lang) oraz rolę Necatora w spektaklu „Spiskowcy” (reż. Jan Englert).

Za zdjęcia do spektakli teatru TV „Spiskowcy” (reż. J. Englert) oraz „Pan Jowialski” (reż. Artur Żmijewski) nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz.

Konkursowe spektakle telewizyjne oceniało jury w składzie: Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Waldemar Krzystek, Michał Kwieciński i Halina Łabonarska. W jury oceniającym słuchowiska radiowe zasiadali natomiast: Krzysztof Babicki, Piotr Mueldner-Nieckowski, Maria Pakulnis, Włodek Pawlik i Wojciech Tomczyk.

Wielkimi Nagrodami Festiwalu „za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia” uhonorowani zostali w tym roku Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka.

W trakcie tegorocznych „Dwóch Teatrów” odbył się już po raz trzeci konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najlepszym okazało się słuchowisko „Piotruś Pan. Nibylandia”, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.