Laureaci II Sopockich Konsekwencji Teatralnych

Jury II edycji Sopockich Konsekwencji Teatralnych, organizowanych przez Teatr BOTO i trwających od 16 września do 2 grudnia 2018 roku, postanowiło przyznać:

– I nagrodę – Dużą Konsekwencję Teatralną – w wysokości 7 000 złotych spektaklowi „Hamlet. Sen” Sławek Krawczyński, Anna Godowska: Święto Snów za oryginalną koncepcję interpretacyjną, powstałą w oparciu o pracę ze snami i nieświadomością, kanonicznego tekstu Shakespeare’a. Pogłębiona analiza intelektualna Sławka Krawczyńskiego współpracującego z choreografką – Anną Godowską, magnetyczna oprawa muzyczna Petera Łyczkowskiego, choreograficzna precyzja wielości aktorskich kreacji Borysa Jaźnickiego złożyły się na niezwykle poruszający spektakl, który dał nam – widzom, możliwość przeżywania wraz z Hamletem owego zalążka duchowego wyzwolenia, kiedy to forma „nie-być” jest tylko inną formą „być”.

-z uwzględnieniem głosów publiczności Jury zdecydowało się przyznać II nagrodę – Średnią Konsekwencję Teatralną – w wysokości 3 000 złotych spektaklowi „Wanda Wasilewska” w reżyserii Aleksandry Skorupy za niecodzienną lekcję historii, ukazanej z perspektywy Wandy Wasilewskiej – postaci, która dzięki rzetelnej grze aktorskiej Kamili Banasiak, strącona z ikonicznego piedestału, ożywa i ukazuje nam swoje oblicze ludzkiej złożoności.

– III nagrodę – Małą Konsekwencję Teatralną – w wysokości 2 000 złotych Jury przyznaje spektaklowi „Dzień, w którym V. dała mi do myślenia, albo jak się pozbyłam prokrastynacji” w reżyserii (oraz solowej roli) Aleksandry Bożek-Muszyńskiej za zaproszenie widzów do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co przyniesie czas, jeżeli uświadomimy sobie jego nieprzebłaganą ulotność. Za twórcze, intrygujące i oryginalne obrazy odrealnionej rzeczywistości, która dzięki hiperbolizacji formy estetycznej ekspresji stała się możliwą do zniesienia.

Jury zdecydowało się również przyznać dwa honorowe wyróżnienia:

– za grę aktorską dla Macieja Rabskiego, który wcielił się w rolę Textora Texela w spektaklu „Kosmetyka wroga” w reżyserii Grzegorza Grecasa (Fundacja Teatr Układ Formalny).
– dla spektaklu „Las” Psychoteatru za walory inscenizacyjne – niezwykłą plastyczność obrazów wykreowanych na scenie za pomocą światła i choreografii.

Członkowie Jury: Małgorzata Fijas, Joanna Gralińska, Joanna Gruca, Beata Urbańczyk, Arkadiusz Drewa, Dariusz Rodzik

Fundacja Teatru BOTO gratuluje nagrodzonym twórcom i dziękuje wszystkim uczestnikom przeglądu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na III Sopockie Konsekwencje Teatralne 2019!