Dorota Kolak laureatką 46. edycji Splendor Gedanensis

W tym roku najbardziej prestiżowe gdańskie wyróżnienie kulturalne wręczono organizatorom Gdańskich Targów Książki Magdalenie Kalisz i Pawłowi Szopowskiemu, aktorce Teatru Wybrzeże Dorocie Kolak oraz artyście malarzowi Jackowi Zdyblowi z ASP. Tytuł Mecenasa Kultury 2018 otrzymał Browar Amber sp. z o.o.

Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis, najstarsze i najważniejsze wyróżnienie gdańskie w dziedzinie kultury, po raz pierwszy wręczono 4 sierpnia 1973 roku. W czwartkowy wieczór, 4 kwietnia 2019, na uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże roku wręczono ją po raz 46.

Kto dostąpił tego wyróżnienia?

Jedną z trzech nagród – statuetkę Splendor Gedanesis – przyznano Dorocie Kolak. Wyróżnienie przyniosła jej rola Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Kapituła w nominacji podkreślała, że “wstrząsająco zagrana postać królowej Troi, która po podstępnym zdobyciu miasta przez Greków traci nie tylko pozycję, ale po kolei wszystkich członków rodziny, jest głosem oskarżenia wobec sprawców wszystkich wojennych zbrodni. Zapadająca w pamięć, wyrazista rola została znakomicie przyjęta przez krytyków teatralnych i doceniona przez publiczność.”

Foto: Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Czytaj więcej: gdansk.pl