Do 2.12 GFT 2020 / rezydencja/premiera / deadline

Klub Żak ogłasza nabór projektów w ramach konkursu rezydencja/premiera 2020 w ramach 12. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Konkurs dotyczy projektu na spektakle z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego. Konkurs jest adresowany do tancerzy z Polski i uczestników konkursu Solo Dance Contest, organizowanego przez Klub Żak. Aplikacje konkursowe mogą składać osoby mieszkające na terenie Polski co najmniej od 1 stycznia 2019 roku oraz tancerze mieszkający za granicą, którzy prezentowali swoje spektakle w ramach konkursu Solo Dance Contest organizowanego w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca w latach 2014 – 2019.

Wybrane projekty zostaną zrealizowane w Klubie ŻAK w okresie od lutego do czerwca 2020 roku.
Tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu: 6.000 zł na duet, od 10.000 do 20.000 zł na spektakl wieloobsadowy, pomoc techniczną w trakcie prób generalnych (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję, możliwość skorzystania z przestrzeni do prób.

Ponadto przez dwa tygodnie artyści będą pracować pod okiem mentora – cenionego tancerza oraz choreografa. W 2020 roku mentorami będą Defne Erdur z Turcji Palle Granhoj z Danii oraz Nimrod Freed z Izraela. Rezydencja lutowa i kwietniowa zakończą się pokazami premierowymi, spektakl realizowany w maju będzie miał premierę w ramach 12.Gdańskiego Festiwalu Tańca w dniu 5 czerwca 2020.

Zgłoszenie powinno zostać wysłane w terminie do 2 grudnia 2019 do godz. 16.00.
Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie internetowej:
www.gdanskifestiwaltanca.pl.

Mentorzy:
Nimord Freed – przez 10 lat tworzył i występował w Nowym Jorku, po czym, w 2004 roku założył Tami Dance Company. Uczy w Jerusalem Academy of Dance i Kibbutzim College‘s School of Dance Arts. Jego spektakle były pokazywane na 5 kontynentach, uczestnicząc w największych festiwalach i wydarzeniach artystycznych w ponad 25 krajach. http://www.nimrodfreed.com/group
Palle Granhøj- dyrektor artystyczny i założyciel Granhoj Dans. Tancerz, choreograf i twórca obstruction technic, którego mieliśmy przyjemność poznać jako jurora, mentora i prowadzącego warsztaty w trakcie GFT 2018. Palle stworzył ponad 30 spektakli i filmów tańca, pokazywanych w 49 krajach.
Defne Erdur – artystka i terapeutka, studiowała taniec współczesny, socjolohię, medytację, terapię sztuka i leczenie traum. Występuje i prowadzi warsztaty na całym świecie – między innymi na ImPulsTanz, Tanzhaus Zurich, Konservatorium Wien, pracując zarówno z profesjonalnymi tancerzami, terapeutami jak i dziećmi imigrantów. Jest także współzałożycielką idocde.net i moving Library oraz redaktorką mindthedance.com.