27.11 Stara baba. Tragedia antyczna, W Kaczych Butach

Termin: 27.11.2019, godz. 19.00
Miejsce: Klub Muzyczny Ucho

Tekst: Szymon Jachimek
Reżyseria: Magdalena Bochan-Jachimek
Scenografia : Agnieszka Skibicka i Adam Borkowski
Kostiumy: Agnieszka Skibicka
Muzyka, aranżacje i przygotowanie wokalne chóru: Anna Wiosna Rogowska
Asystentka reżyserki: Barbara Franczak-Kulig
Obsada:
Helena – Monika Kalka/Agnieszka Tulin-Kardaś
Anna – Monika Błażewicz
Zofia – Jolanta Boniecka/Hanna Bonk
Szalony Arek – Tomasz Waberski
Coachini/Tamta – Emanuela Koszałka/Karolina Wicka
Lekarka – Agnieszka Fudzińska/Aleksandra Okonowska
Grecki Góral – Maciej Natan Miłaszewski
Hera – Anita Bykowska/ Barbara Franczak-Kulig
Zeus – Oskar Dębowski
Chór:
Przodowniczka Chóru: Katarzyna Marzec-Okoń
Owca – Judyta Niżyńska
Seniorka – Maryla Wolska
Juniorka – Aleksandra Pioch
Aktywna – Anna Szałła

Wbrew podtytułowi – raczej komedia. Ale że każda dobra komedia bierze się z ludzkiego dramatu, więc Helenie, głównej bohaterce, wcale nie jest do śmiechu. Zostawia ją mąż, niestety dla młodszej kobiety, Helena czuje się zatem staro i radykalnie nieperspektywicznie. Ale od czego są przyjaciółki? Przekonują, że nie wszystkie karty zostały rozdane, że można jeszcze wziąć się za siebie, że każdy koniec jest jednocześnie początkiem. Helena daje się im przekonać i zaczyna walczyć: rusza na fitness i szuka romansu. Ale czy rzeczywiście proste sposoby mogą trwale odmienić jej życie? Może trzeba porozmawiać z kimś, kto cały ten system starzenia się i przemijania wymyślił?
Szymon Jachimek, autor „Starej baby”, postanowił opowiedzieć tę bardzo współczesną historię w najbardziej klasycznych z możliwych sposobów: językiem antycznej tragedii. Na scenie zobaczymy więc chór, Olimp i aktorów, którzy wypowiadają wyłącznie rymowane kwestie.
W targane tragicznymi konfliktami postaci wcielą się aktorzy-amatorzy z grupy „W Kaczych Butach”, wyreżyserowani przez Magdalenę Bochan-Jachimek. To czwarty spektakl tej formacji (po „Miłości bliźniego”, „Umowie o arcydzieło” i „Superświetnie”) w naszym repertuarze.

Kiedy jesteśmy dziećmi, marzymy, żeby stać się dorosłymi. Lecz nagle ze zgrozą orientujemy się, że to bilet w jedną stronę. Pociąg, który absolutnie nie chce zwolnić. Wprost przeciwnie – z każdym rokiem zdaje się przyspieszać.

Jaką postawę przybrać wobec starzenia się? Pozbyć się poczucia, że w byciu młodym jest jakaś szczególna wartość – tak, jak radził Leszek Kołakowski? Czy wprost przeciwnie, walczyć za wszelką cenę o młodość, bo przecież nie liczy się pesel, ale to, co gra w sercu? Czy też po prostu lepiej zwyczajnie się poddać, bo w starciu z czasem nie mamy żadnych szans?

Na swój sposób jest to konflikt tragiczny. Rozwiązanie idealne nie istnieje, przeciwnik wydaje się po prostu zbyt silny.

A skoro konflikt tragiczny, to tragedia antyczna. Ale żeby nie było aż tak poważnie, to ze sporymi elementami komedii. Być może, gdy walka jest z góry skazana na porażkę, śmiech jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem.

W targane tragicznymi konfliktami postaci wcielą się aktorzy-amatorzy z grupy „W Kaczych Butach”.

www.waveoflight.pl