23.08 Performans i Wakacyjny Marsz Równości w Słupsku

Termin: 23.08.2019, 7.30-15.30
Miejsce: Urząd Miasta Słupska
Organizator: Mikołaj Prynkiewicz

W opinii publicznej jednym z pierwszych skojarzeń ze Słupskiem, jest oczywiście Robert Biedroń – pierwszy wyoutowany gej wybrany na prezydenta miasta w Polsce. Nieoczywista wówczas decyzja wyborców była powszechnym zaskoczeniem. „Ta sensacyjna informacja zelektryzowała cały kraj” relacjonowała w 2014 roku Gazeta Wyborcza. Słupszczanie okazali się społecznością, dla której orientacja seksualna nie jest istotna przy ocenie danego kandydata/kandydatki na prezydenta miasta. Media prawicowe oraz część polityków obawiało się, że Słupsk stanie się gejowską stolicą Polski. Biedroń jednak zapowiedział w programie Moniki Olejnik, że „nie będzie żadnych tęczowych manifestacji”. Słowa dotrzymał.

W Słupsku nie odbył się jeszcze nigdy Marsz Równości i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. Nie istnieją w tym mieście żadne organizacje, które wspierałyby mniejszości seksualne, nie powstały również za kadencji Biedronia. A przecież to on przez 9 lat był prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Można odnieść wrażenie, że podczas kadencji prezydenckiej, jedynym działaniem dla lokalnej społeczności mniejszościowej był wyjazd Biedronia na konferencję LGBT do Los Angeles, który był przedstawiany jako promocja miasta. W Słupsku nie istnieją także miejsca nakierowanych na ten konkretny „target”. Wydaje się zatem, że jest to miasto „wolne od LGBT”, że osób nieheteronormatywnych w Słupsku nie ma. Otóż są. Jednak trzeba przyznać, że większość (zwłaszcza młodych) decyduje się na wyjazd do miejsc bardziej im przyjaznych – do większych aglomeracji.

Performans zaangażowany społecznie, w duchu jednoosobowego aktywizmu 13-letniej Ingi Zasowskiej i jej „wakacyjnego strajku klimatycznego”, będzie próbą zwrócenia uwagi na obecność mniejszości seksualnych także poza wielkimi miastami. 23 sierpnia przez cały dzień pracy Urzędu Miejskiego w Słupsku performer Mikołaj Prynkiewicz będzie widocznym tęczowym „elementem”, który pokaże, że to miasto może także pozwolić sobie na extravaganzę w duchu mamy Ru. Następnie, o godz. 14:30, odbędzie się przemarsz performera ulicami Słupska.

Wydarzenie ma na celu sprawdzenie tolerancji słupszczan na inność w przestrzeni publicznej, co w kontekście rosnącej homofobii w Polsce, może w naturalny sposób pomóc uchwycić esencję „performansu”. Nawiązując do „Rytmu 0” Mariny Abramović – wyjście poza strefę bezpieczeństwa może wiązać się z ryzykiem nieprzewidywalnej i nieograniczonej kreatywności odbiorców wydarzenia.

Mikołaj Prynkiewicz

Absolwent PWST w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Słupska w dziedzinie kultury. Etatowy aktor Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku. Wykonuje reperformanse Mariny Abramović (Imponderabilia, Simillary Ilussion, Cleaning the mirror, Freeeing the memory) w ramach wystawy „The Cleaner” w CSW w Toruniu.