19. Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

30.11 w Klubie Żak odbyła się gala wręczenia 19. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Laureatami zostali: Piotr Biedroń – aktor, dyrygentka Anna Wilczewska oraz Tomasz Chyła – skrzypek, dyrygent i kompozytor, który okazał się zwycięzcą podwójnym, zgarniając też nagrodę publiczności.

Nagrody Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury to najbardziej prestiżowe miejskie laury dla artystów poniżej 35. roku życia. Ubiegać się o nie mogą przedstawiciele bardzo różnych dziedzin sztuki: plastycy, muzycy, tancerze i animatorzy kultury. Propozycje zgłaszają szkoły artystyczne, instytucje kulturalne i media.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych, dyplom przygotowany przez Annę Gawron (absolwentkę kierunku Grafika ASP w Gdańsku) oraz statuetkę zaprojektowaną przez Tomasza Radziewicza, laureata nagrody Młodych z 2001 roku.

Piotr Biedroń – Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów młodego pokolenia. Od 2011 roku występuje na deskach Teatru Wybrzeże, gdzie współpracuje z najważniejszymi reżyserami teatralnymi w Polsce m.in. Adamem Orzechowski, Eweliną Marciniak, Janem Klatą, Marcinem Liberem, Grzegorzem Wiśniewskim, Pawłem Aignerem. W ciągu ostatnich lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklach Teatru Wybrzeże oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii,  a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza.

Nagrodzony za spektakularną rolę marynarza w spektaklu Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz za kreację Neda Alleyna i jego widowiskową śmierć w spektaklu Zakochany Szekspir.

Tomasz Chyła – Skrzypek, dyrygent, kompozytor. W grudniu 2016, z zespołem Tomasz Chyła Quintet, zdobył Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. W maju 2017, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała ich debiutancki album Eternal Entropy,  a w październiku 2018 ta sama wytwórnia wydała kolejną płytę kwintetu pt. Circlesongs. W 2016 roku, została wydana jego autorska książka Historia chóru Pięciolinia. Jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą  Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art’n’Voices oraz jako dyrygent jednego z najbardziej zasłużonych chórów na Pomorzu – Chóru Mieszanego „Catores Veiherovienses”.

Nagrodzony za znakomicie przyjętą debiutancką płytę Eternal Entropy Tomasz Chyła Quintet oraz zdobycie Grand Prix prestiżowego 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. Został również laureatem Nagrody Publiczności.

Anna Wilczewska – Dyrygentka młodego pokolenia wyróżniająca się niezwykłą otwartością na wykonawstwo muzyki najnowszej. Jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Założycielka i dyrygent Chóru 441 Hz, który został uznany za jeden z czterech najlepszych chórów świata, oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego Cantilena Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Jest kuratorem regionu pomorskiego programu Śpiewająca Polska. Została nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona szeregiem stypendiów kulturalnych.

Nagrodzona za zdobycie wraz z Chórem Kameralnym 441 Hz II nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Llangollen International Musical Eisteddfod w Walii w kategorii „Mixed Choirs”, za nominację do konkursu o tytuł „Choir of the World” (2018) oraz za uznaną na całym świecie płytę „Song of the North” (DUX, 2017), do którego grupa przygotowała także widowiskowy multimedialny spektakl.