18.01 Maria K. | spektakl Kolektywu Kobietostan + debata

Termin: 18.01.2019
godz. 18.00 – spektakl
godz. 19.00 – Debata o roli sztuki, miasta i firm we wdrażaniu różnorodności 🏳️‍🌈 LGBT+
Moderuje Lidka Makowska.
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności
Bilety: 10 zł

Uczestniczki i uczestnicy: Agnieszka Bresler (reżyserka), prof. Izabela Morska (pisarka), dr hab. Anna Kłonkowska (Fundacja Diversity), Wojciech Mrugalski (State Street), Kuba Piwowar (Google), Blanka Rozbicka (RBS), Danuta Sowińska (Fundacja Diversity).

Spektakl „Maria K.” to opowieść o niezwykłej osobie, znanej jako Maria Komornickia – poetce i prekursorce przemian społecznych – która została odtrącona przez społeczeństwo i napiętnowana za radykalną odwagę bycia sobą – mężczyzną – Piotrem Odmieńcem Włastem.

Włast w wieku trzydziestu jeden lat, w społecznym buncie i metaforycznym akcie 🔥 samospalenia, wrzucił do pieca wszystkie swoje kobiece 👗 suknie i oświadczył światu, że jest mężczyzną👨‍⚖️. Tak ogłosił się światu Piotr Odmieniec Włast, o którym na kartach historii literatury polskiej głównie się milczy – bo przecież [mówić] nie wypada.

Kolektyw Kobietostan o spektaklu:

Spektakl „Maria K.” powstał na oddziale żeńskim Zakładu Karnego w Krzywańcu, jego aktorkami są kobiety odsiadujące wyroki pozbawienia wolności w tymże zakładzie – i nasza praca powinna być postrzegana przede wszystkim w tej perspektywie. Spektakl zatytułowałyśmy „Maria K.”, bo poprzez opowieść o walce Marii Komornickiej/Piotra Własta o prawo do samostanowienia opowiadamy również o kobietach zamkniętych za krzywanieckim murem – działanie to i sam spektakl rodzą solidarność kobiet (zmagających się na co dzień ze społeczną nierównością), stała się więc ona naturalną płaszczyzną naszej wypowiedzi. Akcja sztuki rozgrywa się w pierwszych miesiącach po zamknięciu Piotra w zakładzie dla umysłowo chorych i opowiada o walce, która doprowadziła do jego przemiany na poziomie społecznym, podążając za narracją zaproponowaną przez Brygidę Helbig w pierwszej części „Innej od siebie”. Temat walki jednostki o prawo do samostanowienia i (braku) społecznej akceptacji były tym, co najgłębiej mogło zarezonować w głosach kobiet osadzonych w Krzywańcu, więc na tym też skupia się nasza opowieść. Jest to spektakl nurtu teatru społecznego.

* * *

Spektakl powstał przy wsparciu Fundusz Feministyczny w ramach minigrantów na feministyczne działania.

Scenariusz i reżyseria: 👩Agnieszka Bresler na postawie powieści „Inna od siebie” Brygida Helbig oraz „Księgi Em” Izabela Morska (Filipiak)
💡 Światła: Dawid Ilczyszyn
Opieka i koordynacja: Natalia Górska
📸 Zdjęcia: Paulina Anna Galanciak

Premiera: 25 kwietnia 2018, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu.
Czas trwania: 45 minut.

🥇 Nagrody:
I miejsce oraz specjalne wyróżnienie od Teatru Ósmego Dnia na V Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu, kwiecień 2018;
II miejsce oraz główna nagroda aktorska na XXVII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie, czerwiec 2018

👱‍♀️ Kolektyw Kobietostan to nieformalna grupa złożona z artystek i działaczek społecznych, realizujących wspólnie inicjatywy dla kobiet, o kobietach i przez kobiety. 👩‍🦰Kobietostan wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych i ich głosów, promując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.