17.02 Właściwie…Tango – Teatr Medium w ORK

Termin: 17.02.2019, godz. 17.00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury
Bilety: 10 zł

Starogardzkie Centrum Kultury | Teatr Medium
Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Marzena Nieczuja-Urbańska
Muzyka-tanga:  nagrania w wykonaniu Pawła Zagańczyka i Zagan Acoustic
Występują:
Ewa Bunikowska, Magdalena Dalecka, Iwona Klinger, Agnieszka Kozłowska, Sabina Splitter, Monika Tomczak- Betlejewska, Aleksandra Wiczyńska

Bardzo trudno jest mówić o przemocy, zwłaszcza o przemocy w domu: znaleźć odpowiednie słowa, by oddać dramat wydarzeń, a jednocześnie nie krzywdzić bardziej tych, którzy są uczestnikami, czy świadkami takich wydarzeń.

Teatr Medium, działający przy Starogardzkim Centrum Kultury podjął się nie lada zadania – zilustrować badania naukowe, dotyczące przemocy domowej. Artyści podjęli trud przekazania widzom historii ofiar, oprawców i tych, którzy się uwolnili z opresji. Sztuka powstała w oparciu o książkę Katarzyny Grocholi „Trzepot skrzydeł”, w  której autorka, krok po kroku opisuje proces wiktymizacji, czyli stawania się ofiarą przemocy, który jest udziałem wielu kobiet.
Teatr może być silnym medium do poruszania na forum trudnych tematów i wywołania u widza refleksji  ich dotyczących, dlatego grupa Teatr Medium podjęła temat przemocy domowej, żeby w widzach zrodziła się potrzeba dyskusji o tym społecznym, trudnym bardzo zjawisku.
Głosy aktorek (w spektaklu grają tylko kobiety) są głosami przeciw  ukrywaniu problemu przemocy domowej. Różnorodne typy narracji teatralnej i wymowy artystycznej sprawiają, że ten niezwykle trudny temat opakowany w atrakcyjną formę – może dać siłę do refleksji i zmiany.