13.12 Ghost Dance, Teatr BRAMA Goleniów

Termin: 13.12.2019, godz. 19.00
Miejsce: Wejherowskie Centrum Kultury
Wstęp wolny

Ghost Dance

Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei czasów tańczono wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Był to jeden z wielu krzyków rozpaczy wobec rozprzestrzeniającej się fali okrucieństwa kapitalizmu. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości. Jest to nasz akt nadziei w czasach, gdy kolejny obrót koła historii wydaje się nie do zatrzymania. Każde pokolenie wymaga poświęceń i sztandarów wartości, które biją w rewolucyjnych sercach naiwnych idealistów. Od wielu lat rewolucja w umysłach jest strażnicą i manifestem wartości w obronie mniejszości.Wpisujemy się w mniejszość, która swój głos musi podnieść w obronie samych siebie. „Ghost dance” jest działaniem muzyczno- teatralnym. Spektakl inspirowany twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.

Występują: Jenny Crissey, Edyta Rogowska, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Maciej Ratajczyk, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan, Joanna Kalinowska
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Premiera: marzec 2017
Obsada oryginalna: Jenny Crissey, Nastia Miedviedieva, Lesja Szulc, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterov, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan, Piotr Śnieguła, Kimberling Longueira Lopez
Gościnnie: Adela Bertolo, Olivier Jost, Evanthia Athanasiadi, Claudia Roick

Teatr Brama Goleniów – oryginalna struktura założona przez Daniela Jacewicza w 1996 roku w Goleniowie. Jest to przede wszystkim formacja artystyczna, która jest skupiona wokół działań teatralnych, w których zasadniczymi elementami jest założyciel teatru i aktorzy, którzy są zespołem Teatru Brama. Teatr Brama jest projektem autorskim i grupowym w oparciu o linię programową tworzoną nieprzerwanie od 1996 roku. Teatr Brama głównie realizuje spektakle i rozwija metody pracy teatralnej.

Działania artystyczne Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach pojawiających się jako reakcja na otaczającą aktorów rzeczywistość, stają się jej komentarzem. Ich istotnym elementem są odwołania do historii i tradycji przy jednoczesnej ucieczce od zbędnego dydaktyzmu. Spektakle Bramy budowane są na emocjach, odwołują się przede wszystkim do uczuć widza skłaniając go do indywidualnej refleksji nad problemami powszechnymi w zbiorowej świadomości.

Teatr na nowe czasy to projekt Fundacji Pomysłodalnia, realizowany z partnerami instytucjonalnymi i pozainstytucjonalnymi z Pomorza. Partnerem rezydencji Teatru Brama jest Wejherowskie Centrum Kultury / Filharmonia Kaszubska. Sezon VI jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu, dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.