Teatr Miniatura jedzie z „Remusem” na Białoruś i do Gruzji

We wrześniu i październiku nagradzany spektakl Teatru Miniatura będą mogli obejrzeć widzowie Brześcia, Tbilisi i Batumi. Prezentacje odbywają się w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja kultury polskiej za granicą”.

„Remus” to uniwersalna opowieść o walce o własną tożsamość oparta na najważniejszym dziele literatury kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni. Przedstawienie wyreżyserował Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, laureat najważniejszych polskich nagród w dziedzinie reżyserii, m.in. Lauru Konrada i „Złotej Maski”.

Spektakl otrzymał nagrodę specjalną w I edycji ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa, realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

9 września o godz. 16.00 przedstawienie zostanie pokazane podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Biała Wieża w Brześciu na Białorusi, który odbywa się od 1996 roku. W trakcie swojej ponad 20-letniej historii festiwal stał się cenionym przeglądem narodowego i międzynarodowego teatru oraz ugruntował swoją pozycję jako najważniejszego festiwalu na Białorusi. Do tej pory uczestniczyli w nim artyści z ponad 57 krajów z całego świata. 8 dniowy program festiwalu łączy całe spektrum współczesnej sztuki teatralnej: teatr klasyczny, eksperymentalny, spektakle teatru lalkowego, ulicznego i teatru tańca, opery i baletu. Festiwal stał się również ważnym ośrodkiem naukowo-edukacyjnym, wspierającym wymianę wiedzy i doświadczenia wśród profesjonalistów zajmujących się sztuką teatralną. Podczas festiwalu odbywają się warsztaty, wykłady i seminaria oraz wystawy i czytania sztuk. Spektakle co roku ocenia międzynarodowe jury (przedstawiciele co najmniej 4 państw), w skład którego wchodzą autorytety współczesnego teatru. 

25 października o 19.00 „Remusa” obejrzą widzowie najważniejszej gruzińskiej sceny teatralnej – Państwowego Teatru Dramatycznego Rustaveli w Tbilisi, a 27 października o 20.00 Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi.

Prezentacje Teatru Miniatura w krajach Partnerstwa Wschodniego zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”.

remus_poster

Dodaj komentarz