Teatr Biuro Rzeczy Osobistych

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni. Kieruje się przekonaniem o wyjątkowości, dużym potencjale twórczym i wrażliwości osób niepełnosprawnych, łączy funkcję artystyczną i terapeutyczną. Misją Teatru BRO jest realizowanie autorskich projektów o społeczno-artystycznym charakterze, poszukiwanie nowych miejsc i głęboka wiara w sens spotkania z drugim człowiekiem. Kierownikiem artystycznym zespołu jest  Zbigniew Biegajło.

W repertuarze teatru znajdują się spektakle przeznaczone dla najmłodszej publiczności, młodzieży oraz dorosłych.

„Biuro rzeczy osobistych” to grupa teatralna, której aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo. Teatr, który tworzą to nie tylko terapia, ale także działalność artystyczna otwarta na spotkania z publicznością. Zespół BRO istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni. W swym dorobku ma kilkanaście autorskich spektakli za które otrzymał wiele nagród na festiwalach teatralnych.

Jednak największym sukcesem jest zdolność łączenia funkcji artystycznej i terapeutycznej. I z tego połączenia wyrasta to, co stanowi o specyfice zespołu – jego społeczny charakter. Nie tylko chcemy brać, ale może przede wszystkim dawać, proponować siebie, swoje widzenie świata. W małej części mieć swój udział w kształtowaniu rzeczywistości – mówią członkowie BRO, na szczęście nie wszystko jeszcze zostało zrobione. To, co najlepsze wciąż jest przed nami, a kierunki naszych działań coraz częściej wytyczają sami aktorzy. Odważnie przejmują inicjatywę w poszerzaniu kręgu działalności. Teraz to już nie tylko zespołowe realizowanie spektakli, ale także próby samodzielnego pisania scenariuszy i reżyserowania scenek z których w przyszłości powstaną pierwsze małe formy autorstwa aktorów.

Jak co roku, grupa „Biuro rzeczy osobistych” przygotowuje się do premiery kolejnego spektaklu. Twórcy filmu towarzyszyli jej podczas letniego wyjazdu, na którym obserwowali pracę aktorów podczas prób, premierowy pokaz nowego spektaklu, ale także ich codzienne życie. W ten sposób ujawniły się osobowości bohaterów, ich radości i problemy.

W dniach 11.10.07-16.10.07 zespół na zaproszenie Gminy Genzano di Roma był uczestnikiem festiwalu DELIRE.

 

20130609094221_plakat_ANIMA

Dodaj komentarz