Ruszają próby do spektaklu „Biedermann i podpalacze” Maxa Frischa

Nowy Teatr w Słupsku rozpoczyna prace nad nowa produkcją.

Spektakl realizowany jest w ramach projektu „Ponad granicami” finansowanego dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miasta Słupska. Z aktorami będzie pracować grupa niemieckich realizatorów: reżyseruje Torsten Münchow, autorem muzyki jest Tom Leonhardt a scenografii Stephan Besson.

Max Frisch
Biedermann i podpalacze

Tłumaczenie: Sława Lisiecka / Reżyseria: Torsten Münchow / Scenografia: Stephan Besson / Muzyka: Tom Leonhardt / Obsada: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Monika Janik, Jerzy Karnicki, Krzysztof Kluzik, Dominik Nowak.

Premiera  02.12.2017 r. Duża Scena – Nowy Teatr w Słupsku

Sztuka Maxa Frischa to groteskowa komedia ukazująca mechanizmy socjologiczne pozwalające jednostce tolerować przemoc w społeczeństwie. Nazwisko głównego bohatera Biedermann można przetłumaczyć jako „poczciwiec”, ale to także określenie mieszczucha, który osiągnąwszy minimum dobrobytu uważa, że najważniejsze jest jego zachowanie. Wierzy, że drobne ustępstwa pozwolą mu zachować odrobinę komfortu i pozycję społeczną. Taka postawa doprowadza do katastrofy. Kiedy miasto jest terroryzowane przez podpalaczy, chaos i strach nie udziela się Biedermannowi, przekonanemu, że zło może wydarzyć się tylko u sąsiada. Na strychu biznesmena pojawiają się tajemniczy goście, po czasie zaczynają przetrzymywać tam beczki z benzyną, by w końcu poprosić gospodarza o zapałki w celu podpalenia jego domu. Spektakl z zaskakującym, kryminalnym i metafizycznym finałem, dawką czarnego humoru, ze świetnie napisanymi rolami – aktualny w czasach Maxa Frischa i dzisiaj.

Spektakl powstaje dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej oraz Miasta Słupska w ramach projektu „Ponad granicami” realizowanego przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku.

unnamed

Dodaj komentarz