Paweł Skałuba 20 lat na gdańskiej scenie operowej

Paweł Skałuba, jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia obchodzi 20. lecie pracy na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Z okazji jubileuszu artysta został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

W piątek, 10 czerwca, podczas jednego z ostatnich przedstawień „Strasznego dworu” w reż. Marka Weissa w Operze Bałtyckiej w tym sezonie, nagroda zostanie mu uroczyście wręczona po zakończeniu spektaklu.

Po ukończeniu w 1996 roku z wyróżnieniem studiów w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Piotra Kusiewicza, rozpoczął karierę wokalną współpracując z teatrami operowymi i filharmoniami w całym kraju, biorąc udział w krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych oraz w festiwalach muzycznych w Polsce, Europie i Kanadzie.

W 1993 został najmłodszym finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. Z okazji 1000-lecia Gdańska wystąpił w Watykanie podczas koncertu w Bazylice Św. Piotra, którego wysłuchał Jan Paweł II.

Paweł Skałuba związany jest ze sceną gdańskiej opery od debiutu w 1996 roku. Była to partia Ernesta w „Don Pasquale” Donizettiego.

Od tej pory zmierzył się z sukcesem m.in. z takimi dziełami jak „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta (partia Tamina), „Traviata”, „Nabucco” i „Rigoletto” – G. Verdiego (partie Alfreda, Ismaela i Księcia), „Madame Butterfly” i „Cyganeria” – G. Pucciniego (partie Pinertona i Rudolfa). Publiczność zapamięta go z pewnością z ról Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego, Stefana w „Strasznym dworze” S. Moniuszki czy Franka we Flisie Moniuszki.

Fot. główna. T. Cieślikowski

pawel_skaluba_prywatne_007

Dodaj komentarz