Laureaci XVII Festiwalu „Dwa Teatry”

Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV otrzymał „Posprzątane” Sarah Ruhl , w przekładzie Małgorzaty Semil, w reżyserii Agnieszki Lipiec- Wróblewskiej.

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska otrzymała „Lilla Weneda” wg dramatu Juliusza Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka

Nagrodę Publiczności otrzymał
spektakl Teatru TV „Listy z Rosji” Astolphe de Custine , w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

O nagrody główne walczyło 13 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 26 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Wawrzyniec Kostrzewski za przedstawienie „Listy z Rosji” zrealizowane na podstawie książki Astolphe’a de Custine’a. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska „Lento Rubato” uhonorowano Annę Wieczur-Bluszcz.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Danuta Stenka występująca w „Lilli Wenedzie”. Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła Joannie Szczepkowskiej za role Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w jej autorskim spektaklu „Goła Baba”.

Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Stanisław Brudny, który wystąpił w „Ten jeden moment przed świtem”. Za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym nagrodę otrzymał Piotr Adamczyk za role w spektaklach „Posprzątane” oraz „Listy z Rosji”.

Za zdjęcia w spektaklu telewizji „Posprzątane” nagrodę otrzymał operator Jan Holoubek.

Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymali w tym roku Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz.

Za najlepsze słuchowisko publiczność uznała „Nie jestem wielbłądem”, którego autorem i reżyserem jest Marcin Troński.

W trakcie tegorocznych „Dwóch Teatrów” odbył się już po raz drugi konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najlepszym okazało się słuchowisko „Labirynt” według tekstu Grzegorza Kasdepke i w reżyserii Waldemara Modestowicza.»

Dodaj komentarz