7.10 Gdynia ReAktywacja – Występ chóru dzielnicowego

Projekt teatralny „Metafeta” w oparciu o fragment tekstu „Pieczeń dla Amfy” Salci Hałas.

Termin: 7.10.2017, godz. 17.00
Miejsce: Osiedlowy Klub Kultury SM BAŁTYK, ul. Narcyzowa 1
Wstęp bezpłatny

5 aktorek-seniorek wcieli się w role Marii Mani, Elwirki oraz Dziewczynki-Zombie – bohaterek książki Salci Hałas pt. „Pieczeń dla Amfy”. Współczesny tekst o szarym mikrokosmosie i przeszłości, która wżarta w człowieka decyduje o całym jego życiu, poprzeplatają poezją bloków i przebojowymi utworami Organka. A to zaledwie ułamek niezliczonych historii o zdumiewających żywotach mieszkańców blokowisk przełomu lat 60. i 70.

Scenarzystką i reżyserem jest Ewa Ignaczak, która ma na swoim koncie dwie edycje Chóru Czytelników, który również angażował osoby będące do tej pory jedynie odbiorcami kultury – do roli jej twórców.

 

Szerszy opis projektu:

GDYNIA-ReAktywacja to projekt aktywizacji i integracji mieszkańców obszarów Gdyni wytypowanych do rewitalizacji (Babie Doły, „Pekin”, Witomino, „Meksyk”, Oksywie, Chylonia). Jego głównym narzędziem będą metody zaczerpnięte z warsztatu teatralnego. Seria zajęć aktorskich, techniki improwizacyjne, warsztaty scenariuszowe, a także przygotowanie i pokazy Teatru Forum będą także okazją do podniesienia kompetencji miękkich i interpersonalnych uczestników projektu. Ich wynikiem w przyszłości mogą być realizowane samodzielnie inicjatywy lokalne dzięki zintegrowanej i zachęconej do działania społeczności. Niniejszy projekt i jego działania mają za zadanie uzupełnić realizację infrastrukturalnych działań rewitalizacyjnych, które są zaplanowane do wdrożenia od początku 2017 roku, w sześciu obszarach zdegradowanych w Gdyni.

Na „Meksyku” zapraszamy młodych uczestników do udziału w warsztatach teatralnych dla młodzieży. Starszych zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach Teatru Forum, które pomogą zdiagnozować lokalne wyzwania i pokazać je na scenie oraz w zajęciach scenariuszowych, podczas których powstanie sztuka o Bohaterze Dzielnicy „Meksyk”.

Mieszkańcom Witomina-Radiostacji proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, warsztatach Teatru Forum oraz we współtworzeniu Chóru Dzielnicowego.

W okolicy ulic Zamenhoffa i Opata Hackiego na Chyloni zachęcamy mieszkańców do spróbowania swoich sił podczas wielopokoleniowych warsztatów rodzinnych, kreacji Chóru Dzielnicowego oraz warsztatów improwizacji.

Na Oksywiu zapraszamy do udziału w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, szlifowania swoich umiejętności interpersonalnych podczas warsztatów improwizacji oraz do współtworzenia sztuki o Bohaterze Oksywia podczas zajęć scenariuszowych.

Mieszkańcom Babich Dołów proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, w warsztatach Teatru Forum oraz w zajęciach z improwizacji.

Na „Pekinie” zapraszamy mieszkańców do współtworzenia i dyskusji podczas Teatru Forum oraz do kreacji sztuki o Bohaterze Dzielnicy „Pekin”.

 

Nabór trwa! Zapraszamy do kontaktu: teatr@teatrgdyniagłówna.pl, 58 351 15 12 lub 692 820 511.

Pierwszeństwo w naborze mają mieszkańcy obszarów objętych Gminnym Planem Rewitalizacji oraz rodziny, z których kilka pokoleń zgłosi się do udziału w projekcie.

 

Projekt „Gdynia-ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.

Dodaj komentarz