6.05-18.11 „Kantor_Tropy: Collage” zespołu Amareya Theatre & Guests rusza w trasę po Polsce

Po niedawnych sukcesach artystycznych w Turcji, Amareya Theatre & Guests rusza w trasę po Polsce z polsko-japońską produkcją „Kantor_Tropy: Collage” w reżyserii Katarzyny Pastuszak.

Dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach projektu „Scena dla Tańca” spektakl zostanie zaprezentowany między innymi w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Teatrze im. A. Mickiewicza Częstochowie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Chorzowskim Centrum Kultury, Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie i Synagodze Nowej w Gdańsku.

Kolektyw Amareya Theatre & Guests współtworzą japońscy tancerze butō –  Yuko Kawamoto, Kae Ishimoto, Ichi Go, Rui Ishihara, Joanna Duda (muzyka), Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska, Katarzyna Pastuszak, Daniela Komędera oraz Jan Grządziela i Przemysław Jurewicz. Muzykę do spektaklu skomponowali i wykonują na żywo Joanna Duda i Jan Młynarski (J=J). Spektakl powstał w 2015 roku w ramach polsko-japońskiego projektu „Kantor_Tropy”, który w rankingu Gazety Świętojańskiej, podsumowującym Rok Teatralny 2015 na Pomorzu, zdobył wyróżnienie za najlepszy koncept.

Prezentacje spektaklu „Kantor_Tropy: COLLAGE” w ośrodkach na terenie całej Polski pozwolą na zaistnienie tego spektaklu w szerszym kontekście kultury polskiej, a także przyczynią się do podniesienia świadomości odbiorców na temat relacji między sztuką Tadeusza Kantora i wybranymi zjawiskami obecnymi w tańcu i sztukach widowiskowych.

ww

Harmonogram pokazów: 
6.05 Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
8.05 Opera i Filharmonia Białystok
10.05 Teatr Polski Bielsko-Biała
13.05 Teatr im. A. Mickiewicza Częstochowa
14.05 Centrum Kultury – Chorzów
16.05 Teatr 8 Dnia – Poznań
18.05 Centrum Kultury Drawsko Pomorskie
1-18.11 – Nowohuckie Centrum Kultury – Kraków, Synagoga Nowa Gdańsk-Wrzeszcz

„Kantor_Tropy: COLLAGE”
Amareya Theatre & Guests
polsko-japońska produkcja teatralna

Koncept i reżyseria: Katarzyna Pastuszak
Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Yuko Kawamoto
Kompozycja muzyczna i wykonanie muzyki na żywo: Joanna Duda i Jan Młynarski (J=J)
Wykonanie: Ishimoto Kae, Kawamoto Yuko, Rui Ishihara, Katarzyna Pastuszak, Ichi Go, Aleksandra Śliwińska, Daniela Komędera, Jan Grządziela/Przemysław Jurewicz, Agnieszka Kamińska
Obiekty: Adriana Majdzińska, Grażyna Tomaszewska-Sobko
Kostiumy: Daisuke Tsukuda
Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski
Premiera: 14.10.2015, Nowa Synagoga – Gmina Żydowska Wyznaniowa w Gdańsku

Projekt realizowany przez K. Pastuszak w ramach stypendium „Młoda Polska 2015” MKIDN i dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk

„Kantor_Tropy: COLLAGE” to spektakl łączący taniec współczesny, taniec butō, sztuki wizualne i muzykę nowoczesną. Spektakl miał premierę w październiku 2015 w Gdańsku roku w ramach polsko-japońskiego projektu „Kantor_Tropy” realizowanego przez Amareya Theatre & Guests w ramach „Roku Tadeusza Kantora” przy wsparciu MKIDN i Urzędu Miasta Gdańsk. Spektakl został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora. W spektaklu udział biorą artystki Teatru Amareya, Daniela Komędera, Jan Grządziela oraz japońscy tancerze butō –  Yuko Kawamoto, Kae Ishimoto, Ichi Go, Rui Ishihara. Muzykę skomponowali i wykonują na żywo Joanna Duda i Jan Młynarski (J=J). Autorem kostiumów jest japoński projektant – Rebelis (Daisuke Tsukuda), zaś obiekty zaprojektowały rzeźbiarki – Adriana Majdzińska i Grażyna Tomaszewska-Sobko. Spektakl jest niewątpliwie jedną z ciekawszych propozycji w aktualnym krajobrazie polskiego tańca, nieustannie dialogującego z własną historią i duchem czasów. W 2016 spektakl „Kantor_Tropy: COLLAGE” zwyciężył w kategorii „Najlepszy spektakl OFF-OFF” w rankingu Gazety Świętojańskiej.

fot. Natalia Grzebała

ww

Dodaj komentarz