3.12 Teatroteka w TnP: „Porwać się na życie”

Termin: 3.12.2017, godz. 16.00
Miejsce: Teatr na Plaży
Wstęp: 12 zł

Teatr na Plaży we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na cykl teatralno–filmowy pt. TEATROTEKA.

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących  twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

Porwać się na życie
To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

Występują:
Agata Kulesza (Karolina),
Andrzej Mastalerz (Tadek),
Tomasz Sapryk (Wojtek),
Iza Kuna (Iwona),
Andrzej Konopka (Prokurator).
AUTOR TEKSTU: Robert Urbański,
REŻYSERIA: Michał Szcześniak,
ZDJĘCIA: Paweł Dyllus P.S.C.,
SCENORGRAFIA: Anna Wunderlich,
KOSTIUMY: Agata Culak,
MONTAŻ: Svitlana Topor,
MUZYKA: Agata Kurzyk,
DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio,
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,
KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,
PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.
ROK PRODUKCJI: 2017

ROBERT URBAŃSKI
Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: „Wschody i Zachody Miasta” (2003, wersja TV 2005), „Szaweł” (2004), „Łemko” (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. „Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki” (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki – adaptację powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast” – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

Dodaj komentarz