20-29.08 Pokazy powarsztatowe w ramach projektu „Perforacje: Pamięć WODY”

Amareya Theatre & Guests i WL4 – Art Space zapraszają na wernisaż prac powstałych podczas warsztatów z Adrianą Majdzińską, które odbyły się w ramach projektu „Perforacje: PAMIĘC WODY”.

Termin: 20-29.08.2016 – wystawa, wernisaż 20.08, godz. 15.00
Miejsce: WL4
Wstęp wolny

Wystawa dostępna do dn. 29.08 po wcześniejszym umówieniu pod nr tel. 602340976

Prace inspirowane tematem pamięci wody zostały stworzone przez podopiecznych Ośrodka Monar Gdańsk-Matarnia i Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Osób Głuchoniewidomych „Sinol” Gdańsk.

Prowadząca warsztaty rzeźbiarskie:
Adriana Majdzińska – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. W 2000 r uzyskała dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2006 r zawodowo związana z tym Wydziałem. W 2011 r obroniła pracę doktorską pt. „Pokusa Doskonałości”. Artystka zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W swojej twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu. Do tej pory powstały cykle: „Siedem Grzechów Głównych” 2000r, „Militaria” 2002r, „Videoinstalacja” 2004r, „Masculinum” 2007r, „Memuary” 2007r, „Pojemnik” 2009r, „Relikwiarze” 2011r, „Serce” 2012, „Signum” 2013, „Signum II” 2014r. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Jest laureatką nagród i stypendiów min.: stypendium Ministra Kultury i Sztuki 1998, nagrody Rektora ASP w Gdańsku 2000r i 2014, nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby w 2000r, złotego medalu na XX Salonie Rzeźby w Warszawie w 2003r, Medalu Prezydenta Miasta Gdańska w 2006 r. oraz trzykrotnie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Projekt „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Tytuł „Perforacje” odnosi się z jednej strony do wielofunkcyjnego działania „perforacji” tj. wielokrotnego tworzenia otworów, z drugiej zaś strony odnosi się do „racji” – impulsu, przyczyny, prawdy, które mogą w nasze życie wnieść ambitne dzieła sztuk performatywnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą „Perforacje” zakłada więc tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej nas gdańskiej rzeczywistości; otworów, przez które mieszkańcy Gdańska będą mogli zobaczyć nową sztukę blisko siebie; otworów, przez które mieszkańcy Gdańska będą też mogli wziąć udział w działaniach twórczych i zajrzeć w głąb siebie. „Perforacje” to nowe wydarzeniem na mapie kulturalnej Gdańska – wydarzenie pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

Pierwsza odsłona projektu nosi tytuł „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” i polega na interdyscyplinarnym podjęciu tematu wody – jednego z głównych zasobów Miasta Gdańsk, który tworzy jego niepowtarzalny charakter i jest budulcem tożsamości lokalnej. Woda znajdująca się w podtytule projektu w oczywisty sposób wiąże się także z Obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ważną inspiracją dla pierwszej edycji projektu „Perforacje” jest także książka japońskiego badacza Masaru Emoto zatytułowana „Woda – obraz życia”, a także trudny temat wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii i wspomnień uchodźców, dla których woda była jedyną drogą ucieczki.

Wśród artystów zaproszonych do współtworzenia projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” są m.in. Barbara Kinga Majewska (nominowana do Paszportów Polityki za rok 2015), rzeźbiarka Adriana Majdzińska, Joanna Duda (zdobywczyni Złotej Płyty w 2015), tancerka Aya Irizuki (znana m.in. z filmu „Hanami – kwiat wiśni” w reż. Doris Dörrie), Yuko Kawamoto (Japonia), Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya), Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya), performerka i tancerka Aurora Lubos oraz artystki wizualne – Anna Domańska, Zuzanna Klein i Magdalena Smolak.

W ramach projektu powstanie spektakl/instalacja pt. „Pamięć wody” będący synestezyjną medytacją nad wanitatywną naturą ludzkiej pamięci, a także nad ukrytym życiem wody, jej pamięcią i niezwykłą siłą z jaką słowa i dźwięki mogą wpływać na głęboką strukturę wody, a także nad symbolicznymi znaczeniami nadawanymi wodzie przez człowieka. Spektakl/instalacja „Pamięć wody” podejmie również temat wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii. „Pamięć wody” powstanie we współpracy artystów związanych z Trójmiastem i japońskich tancerek Yuko Kawamoto. Nawiązując do tematu różnych stanów skupienia wody, pamięci i siły żywiołu, Joanna Duda, Yuko Kawamoto, Katarzyna Pastuszak, Barbara Kinga Majewska, Aleksandra Śliwińska stworzą spektakl/instalację/koncert performatywny złożony z elementów wody, ulotnych wspomnień i materialnych obiektów poddawanych w trakcie spektaklu procesowi rozkładu.

W ramach projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” powstanie także rzeźba/instalacja autorstwa Adriany Majdzińskiej zatytułowana „Hado” i bezpośrednio nawiązująca do koncepcji japońskiego badacza Masaru Emoto.

W ramach projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” zaprezentowane zostaną także dwa performensy Aurory Lubos „Z morza” i „Witajcie/Welcome” podejmujące temat europejskiego kryzysu uchodźców i ich często anonimowej śmierci w morzu. Również Anna Domańska wpisze się w nurt odkrywania trudnej relacji uchodźców z wodą w swojej pracy video zatytułowanej „Opowieści z wody” dokumentującej życie uchodźców w greckim porcie w Atenach.

W ramach projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” zaprezentowana zostanie także instalacja video pt. „Zobacz. Nie widzę.” Zuzanny Klein, dla której punktem wyjścia jest nagrana przypadkowo scena ledwo widocznego topiącego się w oddali człowieka. Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany „Liquid Video Session”.

Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu prezentowane będą w miejscach związanych z wodą oraz ośrodkach partnerskich: Centrum WL4 nad Motławą, Klub Żak, Plaża Brzeźno.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja spektaklu „Vermilion Bubbles” (Miliard bąbelków wodnych) japońskiej tancerki Aya Irizuki, który odbędzie się w Klubie Żak.

Integralnym elementem projektu jest także cykl otwartych warsztatów artystycznych oscylujących wokół tematu wody dla podopiecznych Ośrodka MONAR Gdańsk-Matarnia i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Głucho-niewidomych „Sinol” Gdańsk. Wszystkie warsztaty są bezpłatne i zakończone pokazami powarsztatowymi. Warsztaty obejmują następujące dziedziny: rzeźba/instalacja wizualna (prowadzenie: Adriana Majdzińska), improwizacja muzyczna (prowadzenie: Joanna Duda), taniec i teatr (prowadzenie: Yuko Kawamoto, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska).

Projekt realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk oraz w ramach stypendium artystycznego Katarzyny Pastuszak otrzymanego od Marszałka Województwa Pomorskiego.
Specjalne podziękowania dla Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego oraz Centrum WL4 w Gdańsku za wspaniałą współpracę.

TERMINY GŁÓWNYCH WYDARZEŃ W RAMACH PROJEKTU:
23.09-24.09 Plaża Brzeźno Gdańsk
2.10 Klub Żak Gdańsk
21-24.10 Centrum WL4 – Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)

13925337_789845384452437_5294460922257665967_n

Dodaj komentarz