18.12 „Dziadek do orzechów” jedzie do Słupska

Spektakl Wejherowskiego Centrum Kultury zostanie uświetniony przez Orkiestrę Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica”.

Termin: 18.12.2015 r., godz. 11:30, 18.00
Miejsce: Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica”
Bilety: 15 zł

Dziadek do orzechów to oparty na opowiadaniu Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna balet Piotra Czajkowskiego. Jego premiera odbyła się w grudniu 1892 roku w petersburskim Teatrze Maryjskim. Od 120 lat przedstawienie należy do klasyki baletowej dla dzieci. Balet ten jest często prezentowany przez instytucje kultury na całym świecie w okresie przedświątecznym. Nic dziwnego, historia w nim przedstawiona rozgrywa się w wieczór wigilijny Bożego Narodzenia.

Jest to podróż do krainy marzeń. Dzieci pana radcy, Klara i Fred, z niecierpliwością oczekują prezentów, jakie pod choinką przygotowali dla nich rodzice. Zjawiają się oczekiwani goście – ciocie i wujkowie ze swoimi dziećmi: także kuzynka, bliźniaczki, kuzyni oraz ojciec chrzestny Klary, pan Drosselmajer. Od niego dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego dziadka do orzechów. Tylko mała Klara wierzy, że dar ten jest –  jak zawsze – darem niezwyczajnym. Dziadek do orzechów w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. Razem wędrują przez Krainę Słodyczy. W tym cukierkowym świecie wszystko cudownie i słodko pachnie, wszyscy są weseli. W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec wieszczki cukrowej, Taniec hiszpański, Taniec arabski, Taniec chiński, Trepak (Taniec rosyjski), Taniec pasterski oraz końcowy Walc kwiatów. Zachwycona Klara w końcu budzi się w fotelu z zabawką w ramionach. Całości magii przedstawienia dopełniają barwne stroje nadające mu iście bajkowego wyrazu.

W tej w roli tancerek i tancerzy wystąpią wychowankowie Wejherowskiego Centrum Kultury. O stronę muzyczną przedstawienia zadbał Bohdan Jarmołowicz, który będzie dyrygował orkiestrą zasiadającą w kanale. Reżyserem baletu jest Elżbieta Czeszejko.

 

ww

Dodaj komentarz