4.06 Turban mistrza Mansura, Teatr Miniatura

Teatralna podróż na Bliski Wschód.

Termin: 4.06.2017, godz. 17.00
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: 20-30 zł

scenariusz: Marek Kochan
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Katarzyna Zawistowska
muzyka: Łukasz Matuszyk
obsada:
Rabija | Edyta Janusz-Ehrlich
Kalif | Jacek Gierczak
Mistrz Mansur | Jacek Majok
Karima | Hanna Miśkiewicz
Mustafa | Piotr Srebrowski
Omar, Bębniarz | Krystian Wieczyński

Dla widzów od 7 lat

Każdy zakątek świata ma swój zasób mądrości zbieranej przez wieki. Zapraszamy na spotkanie z uniwersalnymi wartościami kultury arabskiej, zaczerpniętymi z sufizmu – wschodniej szkoły rozwoju duchowego. Jak być uważnym i widzieć to, co umyka większości ludzi? Jak w rzeczywisty sposób pomagać potrzebującym? I czy prawdy można nauczyć się od innych ludzi? Młodzi bohaterowie spektaklu, Rabija, Karima i Mohamed, uczą się od mistrza Mansura w bezpośredni sposób w codziennych sytuacjach. W tych naukach szczególnie ważne są pokora, uczciwość i szacunek wobec rozmówcy.

Scenariusz na podstawie swojej książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców napisał Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty.

Marek Kochan

Pisarz i wykładowca Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu dramatów, prezentowanych w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie i Tel Awiwie. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, autor 10 słuchowisk. Felietonista miesięcznika „Teatr”. Za dramat „Argo” otrzymał nagrodę publiczności podczas międzynarodowego festiwalu Heidelberger Stuckemarkt (2006). W Polsce otrzymał nagrody za „Reduty” (2014), „Trzej panowie jadą autem” (Dwa Teatry, Sopot 2014), „Lento rubato” (2016). W 2016 roku jego dramat „Holyfood” miał premierę w Buenos Aires podczas Festival Internacional de Dramaturgia Europa + America, zaś „Traktat o miłości” został zrealizowany w Teatrze Telewizji TVP. Wydał m.in. zbiór opowiadań „Ballada o dobrym dresiarzu” (2005), powieści „Plac zabaw” (2007) oraz „Fakir z Ipi” (2013), powieść dla dzieci „Martynika i Biała Wyspa” oraz „Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców” (2014).

Romuald Wicza-Pokojski – reżyseria

Reżyser, dramaturg, od listopada 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli, zarówno scenicznych, jak i plenerowych. W latach 1994–1997 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce – Teatr Mały. W latach 2006–2009 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowany w działalność kulturalną i teatralną: pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki (2003–2006), kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009). Realizator projektów artystyczno-społecznych adresowanych do osób bezdomnych, środowisk defaworyzowanych społecznie, emigrantów. W latach 2008–2011 dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, współautor strategii kulturalnej „Wolność kultury. Kultura Wolności”.

Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jego spektakle były prezentowane m.in. w Armenii, Czechach, Chorwacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Iranie, Irlandii, Niemczech, na Litwie, Słowacji, w Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Białorusi, w Japonii. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, m.in. za innowacyjność w sztuce lalkarskiej za spektakl „Dietrich. Broken nails” podczas World Festival of Puppet Arts w Pradze w 2009 roku. W 2007 roku otrzymał medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W Miejskim Teatrze Miniatura zrealizował bardzo dobrze przyjęty spektakl dokumentalny dla dzieci „Baltic. Pies na krze”, „Brzydkie kaczątko” w technice teatru cieni uznane za najlepsze przedstawienie teatru lalkowego sezonu 2013/2014 przez Jacka Kopcińskiego, redaktora miesięcznika „Teatr” i nagrodzone podczas Harmony World Puppet Carnival 2014 w Bangkoku oraz „Bajki robotów”.

Katarzyna Zawistowska – scenografia

Realizuje projekty scenograficzne, wystawiennicze i artystyczne we współpracy z teatrami i instytucjami kulturalnymi. Ukończyła studia magisterskie (2003) oraz podyplomowe studia architektura+dialog (2005) na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Architektury i Wzornictwa, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Scenografii.

Nagrodzona przez Instytut Teatralny w Warszawie w konkursie na najlepszy dyplom scenograficzny (2006). Swoje projekty prezentowała podczas dwóch edycji Quadriennale Scenografii w Pradze (2007 i 2011), w Korei Południowej na zaproszenie Hooyong Performing Arts Centre (2008) oraz podczas World Stage Design w Cardiff (2013). Brała udział w konferencjach naukowych International Federation for Theatre Research w Pradze (2007) i Seulu (2008). W latach 2008‒2011 konsultantka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia w Tczewie. Prowadziła warsztaty scenograficzne i kostiumowe ze studentami w Polsce i za granicą, m.in. podczas Paris Summer Academy w Paryżu (2013). W latach 2004‒2011 zrealizowała ponad 20 autorskich projektów scenografii i kostiumów do spektakli dramatycznych (m.in. „Maria Stuart” Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, „Persona” Teatru Wybrzeże w Gdańsku), muzycznych („Comedy of the Dumb Wife” w Akademii Muzycznej w Gdańsku), spektakli tańca współczesnego  („Sen/Tamashii” w Operze Bałtyckiej) i oper („Halka” w Operze Bałtyckiej). Współpracowała m.in. z reżyserem Grzegorzem Wiśniewskim czy choreografem Wojciechem Misiuro.

Jest laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2011). W 2012 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego.

Łukasz Matuszykmuzyka

Kompozytor, aranżer, wirtuoz akordeonu. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Wielokrotny laureat muzycznych konkursów i przeglądów, stypendysta programu Sokrates, uczestnik lekcji mistrzowskich i kursów interpretacji w kraju i za granicą. Występuje jako solista i członek zespołów. Do jego dorobku kompozytorskiego należy muzyka do przedstawień teatralnych, m.in. Romualda Wiczy-Pokojskiego („Polowanie na Snarka”, 2016), Lecha Raczaka („Skarb wdowy Schadenfreude”, 2016), Jacka Głomba („Człowiek na moście”, 2014), Łukasza Czuja („Komedia obozowa”, 2012), Anny Wieczur-Bluszcz („Deszcze”, 2005; „Mizantrop”, 2006), a także do legnickiego kabaretu „Wesołe miasteczko” (2014). Napisał także muzykę do debiutanckiego filmu Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”.  Za nagraną w 2015 roku autorską płytę „Bagaż” został nominowany do nagrody WARTO 2016 „Gazety Wyborczej” dla młodych twórców. W lutym 2017 roku został laureatem I nagrody w konkursie zorganizowanym przez Program 2. Polskiego Radia na jubileuszowy sygnał dźwiękowy.

turban_mistrza_mansura_plakatB1

Dodaj komentarz