05.07 Amareya, Nomadka, Tokio

5 lipca 2014 „Nomadka” (Nomadic Woman) Teatru Amareya zostanie zaprezentowana na festiwalu w Tokio (11th International Dance and Theatre Festival in Theatre X ).

Program Festiwalu i bilety (tylko 1000 jenów) tutaj

 

Projekt „Nomadka” pokazuje kobiety w sytuacji emigracji, której uległy lub ulec musiały, poddając się prawu lub obyczajom, lub swojemu wewnętrznemu rozgoryczeniu. Kobieta została pokazana przez pryzmat osobistego cierpienia wywołanego fizyczną niepełnosprawnością, psychiczną przemocą, przyzwoleniem społecznym.  Kobieta oczami Pastuszak nie jest słaba. Ma moc i wewnętrzną siłę, ale w sytuacji permanentnego przymusu pochodzącego z zewnątrz lub odśrodkowego, adaptuje się.  Oczywiście stosowność i trwałość adaptacji można oceniać, jednak najważniejsza w spektaklu jest ilustracja. To właśnie ilustracyjność , ekspresja plastyczna oraz muzyczna budują nastój i konstruują całość. Słowo stanowi pewne uzupełnienie, jak się okazuje zbędne, kiedy przemawia Louise Fontain, obywatelka Grenlandii, opowiadaczka bajek. Historie poszczególne można wpisać w jeden ryt, w jeden schemat. Jeden schemat można podzielić na poszczególne historie. Może być to opowieść o jednej kobiecie, która przechodzi różne „wcielenia”, aby dotrzeć do tego właściwego, w spektaklu nienazwanego. Może być to opowieść wielowątkowa, patchworkowa, prowadząca przez świat kobiet w drodze.

Konsekwencja metody, obrazu i rytmu w spektaklu sytuuje go wysoko w propozycjach offowych. Pastuszak ambitnie podeszła do narracji, wprowadzając na scenę osiem bohaterek, dała jednak czas widzowi na „pacyfikację” przestrzeni, na oswojenie się z czasem scenicznym. Reżyserka prowadzi widza spokojnie, nawet kilkadziesiąt noży zawieszonych pod sufitem, pod którymi przeciska się naga Pastuszak, nie budzi niepokoju, nawet sprawianie pstrąga jest naturalne w rękach Fontain. Budowanie napięcia odbywa się dwojako-przez obraz i przez dźwięk. Na scenie perkusista nadaje tempo, wpadając w trans, a muzyka autorstwa Krzysztofa Topolskiego aka Arszyn i Agnieszki Kamińskiej uzupełnia narrację.

Katarzyna Wysocka, Gazeta Świętojańska online (więcej)

Nomadka, koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak, ruch: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (aktorka Teatru Wybrzeże), konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys. Obsada: Louise Fontain, Dorota Androsz, Barbara Szamotulska, Katarzyna Pastuszak, Anna Kalwajtys, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Nel Melon. Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain, Barbara Wojciechowska, Katarzyna Pastuszak. Video: Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain, Tobias Prytz, Gea Johanne Prytz.  Muzyka: Krzysztof Topolski aka Arszyn, Agnieszka Kamińska. Czas trwania: 60 min bez przerwy. Projekt realizowany jest w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Realizacja projektu była możliwa także dzięki pomocy Klubu Żak oraz projektowi „Corners of Europe” i życzliwości takich osób, jak Louise Fontain, Hege Dalen, Chris Torch. Premiera: 11.12.2012
top8menu_16

Ilustracja ze strony głównej  www.theaterx.jp

 

Foto górne: Agnieszka Skrzypkowska za www.facebook.com/pages/Amareya-Theatre-Guests

Dodaj komentarz